SapceX pilne pracuje na štvrtom prototype vesmírnej lode Starship, v rámci ktorej v posledných dňoch testovala motor Raptor. Ten sa však počas testu vznietil a zostal na nejaky čas v objatí plameňov.

Ako píše portál TeslaRati, SpaceX po prvých úspešných testoch vykonal 7. mája ďalšie testy vesmírnej lode Starship SN4, ktoré zahŕňali mokrý test, pri ktorom sú kvapalné pohonné látky naplnené do rakety a tiež statický zážih motora Raptor SN18. Po testoch bol motor následne demontovaný z rakety a dopravený späť do skladov. O tri dni neskôr už spoločnosť namontovala k rakete tretí motor Raptor SN20.

K tejto výmene došlo z neznámych dôvodov, no každopádne bola spoločnosť nútená vykonať minimálne ďalší test statického zážihu motora, aby sa zistilo, či raketa a jej motor správne spolupracujú a bolo možné pokračovať s ďalšími prípravami. Po niekoľkých dňoch a viacerých prerušených pokusoch o statický zážih sa konečne podarilo naplniť raketu Starship SN4 palivom a spustiť motor.

Testy sa nezaobišli bez problémov

Spočiatku sa zdalo, že je všetko v poriadku a k statickému zážihu došlo bez problémov. Motor sa ale začal chvieť a vyzeralo to, akoby došlo k pretlakovaniu jedného alebo viacerých prívodov paliva. V tomto momente sa pravdepodobne vznietil mentánový výduch a spodok rakety zachvátili plamene, ktoré sa objavili po tom, čo sa vytratil okolitý prach a dym zo statického zážihu.

Zatiaľ čo samotná loď je pravdepodobne v poriadku, podobne ako jej predchodca Starhopper, ktorého zachvátili ešte horšie plamene počas testov v lete 2019, tmavý dym a plamene v spodnej časti lode nie sú dobrým znamením. Keďže metán s kyslíkom horia pomerne čisto, tmavý dym znamená, že plamene museli zachvátiť niečo iné. Pravdepodobne šlo o rozsiahlu kabeláž, ktorá spája loď s podstavcom a pozemnými ovládačmi.

Kvôli požiaru tak bude potrebné vykonať opravy a pravdepodobne tiež opätovné testy statického zážihu. SpaceX sa totižto snaží tieto testy dokončiť čím skôr, aby mohla pokračovať s prvým vypustením vesmírnej lode Starship SN4.

Pri tomto vypustení by sa mala loď odlepiť od Zeme a vyletieť do výšky približne 150 metrov nad Zemou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom