Globálny satelitný internet Starlink naďalej intenzívne napreduje a Muskova spoločnosť SpaceX doň vkladá obrovské nádeje. Podľa najnovších informácií požiadali Federálnu komisiu pre komunikáciu o schválenie pripojenia lietadiel, lodí a cestných vozidiel k Starlinku, informuje The Verge.

Starlink pokryje celý svet, prítomný bude aj na cestách

O potenciáli konštelácie internetových satelitov osadenej na nízkej obežnej dráhe Zeme sme tušili už vopred. Až teraz sa však stávajú jej kapacity realitou, ktorá môže zmeniť nielen trh komunikačných sietí, ale aj celý svet. SpaceX sa totiž chystá poskytovať svoj internet Starlink aj pre „pohyblivé stanice“, teda autá, lode a lietadlá, píše CNBC.

SpaceX

„Používatelia sa viac na cestách nechcú vzdávať pripojenia, či už práve riadia nákladiak cez krajinu, idú nákladnou loďou do Európy alebo sedia na domácom či medzinárodnom lete“, píše sa v podanej žiadosti.

SpaceX tak plní svoje niekdajšie sľuby o tom, ako bude ich internet dostupný v letectve a námorníctve. Internetového pripojenia sa však, aspoň zatiaľ, nedočkajú všetky cestné vozidlá, vyjadril sa na Twitteri Elon Musk.

I keď si osobné vozidlá na Starlink zatiaľ počkajú, ide o zásadné uľahčenie života v mnohých odvetviach. Oceniť ho môžu napríklad práve vodiči nákladných vozidiel, ktorý počas dlhých ciest často prespávajú na miestach bez akéhokoľvek internetového pripojenia, okrem mobilných dát svojich smartfónov (často ani len to).

Starlink však v prípade globálneho pokrytia nestratí pripojenie ani v riedko obývaných oblastiach, či rovno v horách, kdežto mobilné siete sú závislé od vysielačov, ktorých dosah je drasticky obmedzený. Vysoko v horách je navyše extrémne zložité a nákladné stavať čokoľvek. Iste, rakety tiež nie sú najlacnejšie – avšak ak sú vaše vlastné a dokážete ich použiť opakovateľne, odpustíte im aj občasné zlyhanie.

Flotila satelitov Starlink neustále rastie, prichádza aj na Slovensko

SpaceX úspešne rozšíril svoju obrovskú armádu satelitov len pred niekoľkými dňami, pričom dosiahli počet doteraz vynesených satelitov Starlink až 1205. Staršie verzie satelitov však podstúpili opätovný návrat do atmosféry, v ktorej následne zhoreli a tak je celkový počet na orbite o niečo nižší.

Vizualizácia druhého stupňa rakety Falcon 9 s rekordným množstvom satelitov na palube (143). Zdroj: SpaceX

Ďalší let s týmito satelitmi (misia Starlink 20) plánuje spoločnosť už na zajtrajšie ráno, pričom pôjde o 110. let rakety Falcon 9. Keďže je však SpaceX známy aj svojou závratnou letovou kadenciou, uskutoční sa ďalšia misia (Starlink 21) už o necelé štyri dni, 13. marca.

Starlink pritom nedávno otvoril možnosť finančného depozitu aj na Slovensku, na základe ktorého chcú v budúcnosti vybavovať prvých zákazníkov, zrejme ešte v rámci beta verzie. Väčšinu Zeme chcú navyše pokryť ešte do konca tohto roka, pričom rýchlosť internetu sa má zdvojnásobiť a niektoré krajiny sa dokonca chystajú poskytnúť na Starlink aj dotácie.

SpaceX / Redakcia

Konštelácia tak má pred sebou ešte veľmi veľkú a zrejme i úspešnú budúcnosť. Starlink bude prístupný i na trhu s akciami a záujemci sa môžu stať investormi. Obzvlášť tí, ktorí chcú podporiť kolonizáciu Marsu – podľa Muska je totiž práve financovanie tohto megaprojektu hlavným zmyslom celej konštelácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom