Spoločnosť SpaceX sa po nedávnom zrušení plánovanej misie Starlink 17 pripravuje na štart v záložnom časovom okne, ktoré bude otvorené už zajtra v skorých ranných hodinách. Na orbitu má raketa Falcon 9 vyniesť ďalších 60 kusov satelitov Starlink. SpaceX pritom po niekoľkýkrát využije rovnaký prvý stupeň aj kryty pre užitočné zaťaženie rakety.

Aktualizácia 4.3.2021

Misia Starlink 17 po niekoľkých odkladoch úspešne odštartovala. Raketa Falcon 9 so 60 Starlinkmi na palube vzlietla z Mysu Canaveral. Prvý stupeň B1049 tak má za sebou ôsmy úspešný let, avšak tentokrát SpaceX nevysielal priamy prenos z jeho kamier.

Počas živého vysielania ukázal len zábery z dronovej lode Of Course I Still Love You počas pristávania boostera. Druhý stupeň rakety pokračuje v lete a satelity Starlink budú vypustené na orbitu už o krátku chvíľu. V najbližších dňoch a týždňoch sa budú následne presúvať na cieľovú orbitálnu dráhu.

Aktualizácia 01.03.2021 20:02

Kvôli zlým poveternostným podmienkam sa ruší aj nižšie zmienený dátum a novým dátumom pre let tejto misie je streda o 01:53 nášho času.

Pôvodný článok

Pôvodne mala táto várka satelitov letieť už dnes ráno, no spoločnosť kvôli neočakávaným problémom štart odložila. SpaceX pritom predtým vykonal aj dva statické štarty Falconu 9 so satelitmi na palube, no doteraz sa mu nepodarilo úspešne odštartovať.

Posledná stopka pritom prišla v čase T-00:01:24 pred štartom rakety. SpaceX doteraz neudal presné dôvody, ktoré videli k zastaveniu štartu. Tlak na úspešnú misiu však zvyšuje aj nedávna nehoda prvého stupňa B1059 Falconu 9, ktorý sa počas misie 16. februára zrútil do oceánu. Misia Starlink 17 sa tak aktuálne kvôli doterajším oneskoreniam stala najviac odkladanou od roku 2019, informuje Teslarati.

Starlink 17 má po sérii odkladov letieť zajtra ráno

Ďalšiu šancu chce SpaceX využiť už zajtra 2. marca v skorých ranných hodinách. Časové okno pre štart sa otvára o 2:15. Raketa Falcon 9 potom vyletí zo štartovacieho komplexu LC-39A, kde bude použitý booster s označením B1049 štartovať vôbec prvýkrát. Počas štartu však zrejme neuvidíme živé vysielanie z kamier na prvom stupni.

Zároveň bude prvýkrát po štvrtýkrát využitá aj jedna polovica aerodynamického krytu pre užitočné zaťaženie, ktorý predtým absolvoval 3 misie Starlink. Druhá polovica krytu čaká na svoj 3. let, predtým bola súčasťou rakety pri 2 Starlink misiách. SpaceX pri tomto lete plánuje využiť aj spomenutý booster B1049, ktorý predtým štartoval do vesmíru už 7-krát a teraz čaká na svoj ôsmy let.

Živý prenos letu:

NEPREHLIADNI
SpaceX testuje majestátny Falcon Heavy. Znova poletí už v lete, aká bude jeho misia? (+nové fotky z príprav)

Pôjde len o druhý ôsmy let jedného boosteru v histórii letov Falconu 9. Predtým bol tento stupeň aj súčasťou misie Telstar 18 VANTAGE, Iridium-8 ďalších 5 Starlink misií. Ostáva veriť, že tentokrát sa nedočkáme podobného zlyhania ako pri poslednom vynášaní satelitov.

Hlavný stupeň rakety by mal po vynesení Starlinkov pristáť na dronovej lodi Of Course I Still Love You a kryty nosa rakety sa pokúsia zachrániť lode GO Navigator a GO Searcher. K samotnému vypusteniu satelitov by malo dôjsť v časte T+01:04:39 po štarte Falconu 9 a celkový počet doteraz vynesených Starlinkov sa týmto rozšíri už na 1205 kusov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom