Tak ako vo vesmírnych agentúrach NASA či ESA, aj v SpaceX sú nevyhnutné kozmické skafandre. Kozmonauti ich používajú počas transportu, ale aj pri voľnom pohybe vo vesmíre. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Skafander používaný astronautmi spoločnosti SpaceX bol však až dodnes zahalený rúškom tajomstva. Pred rokom sa síce objavil v celej kráse na fóre Reddit, no nikto oficiálne nepotvrdil, že naozaj patrí SpaceX. Zakladateľ spoločnosti, Elon Musk, sa to dnes rozhodol zmeniť. Na svojom Instagrame zverejnil fotografiu skafandra, ktorá jeho vzhľad oficiálne potvrdzuje. Musk zároveň potvrdil, že skafander je funkčný a bol testovaný dvojnásobným vákuovým tlakom.

Nenechaj si ujsť
Progresívna spoločnosť SpaceX a jej úspechy, o ktorých sa konkurencii ani len nesnívalo. Toto je naša budúcnosť

Tento typ skafandra ale nie je vhodný na prechádzanie vo vesmíre. Namiesto toho je určený na transport astronautov v kozmickej lodi Dragon. Jedná sa teda o tlakový skafander, ktorý je určený najmä pre ochranu v prípade, že by kapsula stratila tlak. Neskôr ich ale budú používať aj astronauti NASA, keď ich SpaceX začne vrámci komerčného programu prepravovať na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Napriek tomu, že pri skafandri je najdôležitejšia funkčnosť, spoločnosti sa podarilo prekvapivo dobre vyriešiť aj jeho vzhľad.

Skafander NASA určený pre prechádzku na mesiaci, zdroj fotografie: NASA

Ten totiž vyzerá ako zo sci-fi, no je elegantný a vzdáva hold starým skafandrom, v ktorých boli astronauti NASA na Mesiaci. Zatiaľ o ňom síce veľa nevieme, no Musk prisľúbil, že nám o ňom v najbližších dňoch prezradí viac.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.