Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Spoločnosti SpaceX sa ako jednej z mála podarilo dosiahnuť nesmierne veľa úspechov za veľmi krátku dobu. Založená bola iba v roku 2002 a už teraz má za sebou niekoľko úspešných i neúspešných misií a pozná ju snáď každý fanúšik aerokozmického priemyslu.

SpaceX priviedol k životu známy inžinier a vynálezca Elon Musk, ktorý spoločnosť založil z predaja svojho podielu v PayPal. Známa je predovšetkým svojimi raketovými nosičmi Falcon 1 a Falcon 9 a kozmickou loďou Dragon. Avšak rovnako ako všetky ostatné spoločnosti, aj táto musela niekde začať a svoje schopnosti postupne rozvíjať. Poďme sa teda pozrieť na tie najdôležitejšie míľniky, vďaka ktorým má SpaceX dobré meno a manipuluje konkurenciu.

Dosiahnutie obežnej dráhy

Tento míľnik sa stal základom pre každý ďalší úspech. Iba pár rokov po založení firmy bola pripravená na štart prvá raketa Falcon 1. Stalo sa tak 24. marca 2006, no vtedy ešte raketa obežnú dráhu nedosiahla. Jej let z ostrova Omelek totiž trval iba 33 sekúnd kvôli zlyhaniu motora. Zhruba o rok na to, 21. marca 2007, to SpaceX skúsil po druhý raz. Prvý stupeň už síce fungoval bez problémov, ale aj napriek tomu sa na hornom stupni objavilo harmonické kmitanie a motor po 7 minútach a 30 sekundách vypovedal službu.

falcon 1
zdroj fotografie: SpaceX

Tretí pokus s vylepšeným motorom taktiež nevyšiel, no SpaceX sa aj tak nevzdal a 28. septembra 2008 so štvrtou raketou Falcon 9 úspešne dosiahol obežnú dráhu a vyniesol 165 kg družicu RatSat. Týmto momentom sa spoločnosti nielen konečne podarilo dostať z ťažkostí, ale zároveň sa stala prvou súkromnou firmou, ktorej sa podarilo dosiahnuť obežnú dráhu s raketou na kvapalné palivo.

Nenechaj si ujsť
NASA hľadá niekoho, kto nás ochráni pred mimozemšťanmi. Dá mu plat so 6-miestnou cifrou
Nástup Falconu 9

Aj keď to nakoniec s Falconom 1 dopadlo dobre a stal sa spoľahlivým nosičom nákladov na obežnú dráhu, spoločnosť ho nemohla používať do nekonečna, keďže mala v úmysle aj zásobovať Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Falcon 1 nebol dostatočne konkurencieschopný a trh si doslova žiadal niečo oveľa silnejšie. V kruhoch SpaceX sa povrávalo o vylepšenej rakete Falcon 1e a päť-motorovej Falcon 5-ke, no nakoniec vyšla ako najlepšie riešenie deväť-motorová raketa Falcon 9.

falcon 9
zdroj fotografie: SpaceX

Tá už disponovala dostatočným výkonom na vynášanie bežných družíc a stala sa veľmi žiadanou mnohými zákazníkmi. Tí ju uprednostňovali najmä kvôli agresívne nízkym cenám, ktoré SpaceX nastavil. Jej prvý test prebehol 4. júna 2010 a skončil úspechom. Dnes už štartuje oveľa pravidelnejšie a spoločnosť má výhodu najmä v tom, že prvý stupeň používa opakovane a znižuje tým náklady na ďalšie misie.

Kozmická loď Dragon

V čase druhého letu rakety Falcon 9 sa to SpaceX rozhodlo vyskúšať aj s kozmickou loďou. Volá sa Dragon a v tom čase dosiahol obežnú dráhu v inej podobe, v akej ho poznáme dnes. Veľmi dôležitým momentom pritom bolo, keď loď uviedla do prevádzky svoje motory proti smeru letu a vďaka svojmu tepelnému štítu a padáku bezpečne dopadla do Tichého oceánu.

dragon
zdroj fotografie: Screenshot / SpaceX / YouTube

Len pre zaujímavosť — prvým legendárnym nákladom lode Dragon bol syr. Ďalší míľnik dosiahla spoločnosť SpaceX 12. mája 2012, kedy Dragon ako prvá súkromná vesmírna loď navštívila Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Od tej doby ju už loď pravidelne zásobuje, vďaka čomu táto povinnosť odpadla štátnym vesmírnym agentúram.

Úspešné motorické pristátie

Aj keď sme doteraz pojednávali len o veľkých úspechoch spoločnosti, v skutočnosti ich už predtým dosiahli aj štátne vesmírne agentúry. Elon Musk ale nechcel iba dosahovať úspechy niekoho iného, avšak chcel kompletne pretvoriť kozmonautiku. Pokúsil sa teda urobiť niečo, čo sa ešte nikomu predtým nepodarilo. A stálo to za to! Kým prvý stupeň rakiet je väčšinou odhodený do oceánu, v prípade SpaceX je to už úplne inak. Spoločnosť sa rozhodla tieto stupne zachrániť a opakovane použiť.

Ako to ale dosiahne? Najprv prišli do úvahy padáky, no od tých spoločnosť veľmi rýchlo upustila, keďže na pristávanie vôbec neboli vhodné. Začal sa teda uplatňovať motorický prístup, ktorý ale taktiež spočiatku nevychádzal podľa predstáv. Až po niekoľkých pokusoch prišiel 21. december 2015, kedy sa rakete Falcon 9 podarilo vyniesť na obežnú dráhu 11 komunikačných satelitov a následne opäť pristáť na pevnine. Tento úspech je o to väčší, že nikomu sa predtým podobný kúsok nepodarilo predviesť.

Nenechaj si ujsť
Cesta ľudí na Mars sa poriadne skomplikovala. Tieto testy odhaľujú, aký nebezpečný by bol život
Opakovaného použitie prvého stupňa

Mnohí kritici si mysleli, že aj keď sa prvému stupňu podarí pristáť na plošine, nebude ho možné opätovne použiť. Avšak SpaceX dal 30. marca 2017 všetkým na frak, keďže v rakete Falcon 9 bol prvýkrát opakovane použitý jej prvý stupeň. Keďže sa tento majstrovský kúsok podaril spoločnosti niekoľkokrát po sebe, hneď bolo jasné, akým smerom vedie cesta. SpaceX sa teda vydal cestou znižovania nákladov na ďalšie lety, vďaka čomu má pred konkurenciou výrazný náskok.

falcon 9
zdroj fotografie: Pixabay

Keď vezmeme do úvahy, že každý jeden prvý stupeň stojí okolo 30 až 40 miliónov dolárov, opakované používanie jedného stupňa je naozaj veľmi efektívne. Pokiaľ bude spoločnosť naďalej opätovne používať svoju techniku a bude znižovať náklady čoraz viac, dostať sa do vesmíru už nebude také ťažké ako si ľudstvo doteraz myslelo. Veď aj samotným cieľom Elona Muska je pomocou SpaceX výrazne znížiť náklady na cestu do vesmíru a umožniť tým ľudstvu kolonizáciu Marsu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú