Vesmírna agentúra NASA udelila kontrakt pre vývoj nových skafandrov, ktoré majú astronauti použiť nielen na Mesiaci, hneď dvom šikovným spoločnostiam, informuje SpaceNews. Aj keď sa o kontrakt uchádzala aj kozmická spoločnosť SpaceX a nezískala ho, na jej plánoch to nič nemení a skafandre si vyvinie aj tak.

Nový gigant

Kontrakt získali spoločnosti Axiom Space a Collins Aerospace, ktoré majú s prácou na vesmírnych projektoch bohaté skúsenosti a v prípade Axiom Space dokonca aj veľmi veľké plány. Firma sa totiž chystá vybudovať vlastnú vesmírnu stanicu a vývoj skafandrov xEMU (výskumných mimoplavidlových jednotiek mobility) tak zásadne pomôže aj jej samotnej, keďže ich bude pre svojich zákazníkov potrebovať.

Jedná sa pritom o skafandre na výstup do otvoreného vesmíru, ktoré sú jednými z tých najkomplexnejších kusov techniky na planéte a musia odolávať množstvu podmienok, udržať životné funkcie astronauta a navyše mu poskytnúť dostatočnú agilitu a flexibilitu na to, aby mohol vykonávať prácu – napríklad na ISS je to servis vonkajších komponentov.

Collins Aerospace

Podľa NASA majú byť skafandre pripravené pre misiu Artemis 3, v rámci ktorej pristanú ľudia vôbec po prvý raz od začiatku 70. rokov na Mesiaci. To znamená, že je nutné ich pripraviť do roku 2025, a preto NASA zvolila spoločnosti, ktoré už na vývoji začali a nečaká ich celý proces odznova.

Pomôže aj NASA

NASA pôvodne chcela vyvinúť nové skafandre na vlastnú päsť, no pre zníženie nákladov a predovšetkým urýchlenie celého procesu, ktorý mohol ohroziť aj termín pristátia na Mesiaci, odovzdala projekt do rúk komerčnému sektoru. Termín je však stále otázny, SLS ešte vždy čaká na svoj debutový štart, ku ktorému malo dôjsť už koncom minulého roka a NASA preto prikladá ruku k dielu.

„Naozaj verím, že všetky tieto dáta pomôžu v znížení rizika a urýchlia prechod procesu do komerčného sektoru. Boli sme v skvelej pozícii pre presun jednoducho kvôli tomu, ako vyspelý program xEMU bol,“ vysvetľuje manažérka programu mimoplavidlovej aktivity a ľudskej povrchovej mobility NASA, Lara Kearney. NASA sa totiž rozhodla poskytnúť spoločnostiam dáta o skafandroch, ktoré používala a vyvíjala, čím im dodáva potrebné znalosti.

Historická dôležitosť

Spoločnosť Collins Aerospace, ktorá je dnes dcérskou spoločnosťou Raytheon Technologies, bude na nových skafandroch xEMU spolupracovať aj s firmami Oceaneering a dokonca aj ILC Dover, ktorá vyvinula pôvodné skafandre pre lunárny program Apollo, tvrdí Collins Aerospace v tlačovej správe.

NASA zároveň tvrdí, že predošlé skafandre fungovali už 40 rokov a nový projekt umožní cestovanie nielen naďalej na ISS a napokon na Mesiac, ale dokonca aj na Mars, píše Ars Technica. Vlastné skafandre pritom vyvíja aj spoločnosť SpaceX, ktorá chce pristáť na Mars samostatne a pre pristátie na Mesiaci sa na ňu spolieha NASA, keďže to bez lode Starship nezvládne.

SpaceX/Polaris

Snaženie Muskovej spoločnosti však v tomto smere započalo ešte skôr a kontrakt pre dokončenie svojich skafandrov nepotrebuje. Firma zatiaľ navyše vyvíja len upravenú verziu svojich skafandrov, ktoré astronauti používajú vo vnútri kozmických lodí a na prieskum Mesiaca sa pravdepodobne nehodia a na dlhodobé používanie nie sú stavané. Nie je vylúčená ani možnosť, že SpaceX neskôr odkúpi takéto skafandre od inej spoločnosti – jedná sa totiž o obzvlášť zložitý vývoj.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP