Kozmická spoločnosť SpaceX, ktorá sa stala v posledných rokoch najväčším kozmickým kolosom, práve ohlásila jedinečné vesmírne misie. V rámci programu Polaris chcú vyniesť na orbitu už v tomto roku vlastných astronautov a za misiou stojí známa tvár. Program nakoniec vyvrcholí pilotovaným letom Starship, upozorňuje CNBC.

Prvý výstup do otvoreného kozmu

Za programom opäť stojí miliardár Jared Isaacman, ktorý zaplatil aj nedávnu misiu Inspiration-4. Tá sa stala vôbec prvou plne komerčnou posádkou vo vesmíre a vyzbierala pre detskú nemocnicu vyše 200 miliónov amerických dolárov.

Program Polaris začína podobnou misiou, ku ktorej dôjde najskôr koncom tohto roku, má však oveľa väčšia ambície. Má dokonca potenciál zohrať extrémne dôležitú úlohu v utváraní dejín.

Posádka misie Polaris Dawn. Zľava: Anna Menon, Sarah Gillis, Scott Poteet, Jared Isaacman. Zdroj: SpaceX/Polaris

Prvá misia dostala názov Polaris Dawn (Polárka – Úsvit) a posádka štyroch súkromných astronautov poletí na rakete Falcon 9 a v kozmickej lodi Crew Dragon na obežnú dráhu vo výške 500 km. To je vyššie, než je Medzinárodná vesmírna stanica, informuje The Washington Post.

Kľúčovým faktorom misie je, že sa posádka pokúsi o výstup do otvoreného vesmíru, o čo sa doteraz žiadny mimovládny astronaut nepokúsil. Dvaja členovia posádky navyše pochádzajú z radov samotnej firmy a sú nimi Sarah Gillis, vedúca inžinierka vesmírnych operácií zodpovedná za dohľad nad výcvikom astronautov v SpaceX a Anna Menon, takisto vedúca inžinierka vesmírnych operácií, avšak zodpovedná za vývoj operácií posádok. Štvrtým členom posádky je bývalý armádny pilot Scott Poteet.

To, na čo nadšenci čakali

Pre výstup do otvoreného vesmíru (EVA – Extravehicular activity) je potrebný špeciálny skafander. SpaceX pritom doteraz vyvinul len jeden typ skafandra, ktorý je určený pre použitie v kozmickej lodi a mimo nej astronauta ochráni len na určitý čas.

SpaceX/Polaris

Podľa informácií na stránke programu Polaris však SpaceX použije svoje vlastné skafandre, ktoré vyvíja špecificky na toto použitie a zároveň pre Mesiac a Mars. Potvrdzujú sa tak teórie o tom, že SpaceX už pracuje na skafandroch pre lunárne a marťanské použitie – tie vyplývali z Muskovej ponuky pre NASA, ktorá nestíha vývoj skafandrov pre Artemis a on ponúkol vlastné.

Vyvrcholí neuveriteľným míľnikom

Azda najdôležitejším bodom celého programu je pritom jeho posledná misia, ktorej dátum uskutočnenia je zatiaľ neznámy. Má ísť o vôbec prvý pilotovaný let rakety Starship, na ktorej SpaceX v posledných rokoch intenzívne pracuje a chce ju použiť na zásadné zníženie cien za lety do kozmu a následnú kolonizáciu Luny a Marsu.

SpaceX/Polaris

„Pilotovaný“ v tomto kontexte samozrejme neznamená, že si za kormidlo sadne samotný Isaacman – aj keď to, ako dokazuje video nižšie, ide aj so stíhačkami. Moderné rakety sú plne automatické a astronautom ostáva dozorná úloha, ktorá je však aj naďalej rovnako dôležitá.

Či aj v tomto prípade použije SpaceX vlastných zamestnancov, je otázne, no odpovede sa dozvieme až neskôr.

Zdravotný výskum a laserová komunikácia

Misia Polaris Dawn, podobne ako Inspiration-4, nie je len výletom boháčov na orbitu. Posádka sa postará o monitorovanie svojho telesného stavu, prístroje zhromaždia údaje o radiácii a budú dokonca odobraté aj biologické vzorky pre dodatočný výskum.

Kozmická loď Crew Dragon pri tejto príležitosti odskúša aj laserovú komunikáciu, ktorú používajú satelity Starlink obrovskej konštelácie, ktorá poskytuje vysokorýchlostné internetové pripojenie na takmer celom svete. Je preto možné, že vysielanie z kozmickej lodi bude vo vysokom rozlíšení.

SpaceX/Flickr

SpaceX a Polaris Dawn v rámci tejto misie kolaborujú s rôznymi univerzitami a výskumnými centrami, ako napríklad Translačný výskumný inštitút pre vesmírne zdravie (TRISH), Laboratórium aplikovanej fyziky z Univerzity Johna Hopkinsa, Akadémia Vzdušných síl USA a mnoho ďalších.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP