NASA zverejnila správu o vývoji novej generácie skafandrov, ktoré súrne potrebujú pre program Artemis. Bez nich totiž astronauti na povrchu Mesiaca pristáť nemôžu a podľa NASA budú k dispozícii najskôr v apríli roku 2025. Riešenie ponúkol, prekvapivo, Elon Musk.

Skafandre môže vyvinúť SpaceX

Podľa najnovších informácií naliala NASA do vývoja nových skafandrov už 420 miliónov amerických dolárov a ďalších 625 miliónov dolárov ešte očakáva. Napriek tomu však ich pripravenosť nedosiahnu v požadovanom termíne a bez nich astronauti na Mesiaci pristáť nemôžu.

Prekvapivo však do situácie vnikol Elon Musk. Ten okamžite navrhol, že skafandre môže vyvinúť SpaceX. Čosi také je síce nepravdepodobné, keďže na nich NASA pracuje už dlhšia a naliala do nich obrovské financie, píše CNBC.

Musk má ale na túto ponuku veľmi dobrý dôvod. SpaceX totiž vlastné skafandre potrebuje pre misie na Mars a je možné, že na nich dokonca už pracuje. To znamená, že ich môže pre NASA vyvinúť potenciálne oveľa lacnejšie – rovnako, ako v prípade modulu na transport astronautov medzi obežnou dráhou a povrchom Mesiaca, pre ktorý použijú už vyvíjanú raketu Starship a zaručia tým najnižšiu cenu zo všetkých navrhovaných modulov.

NASA

SpaceX zrejme vyvíja vlastné skafandre

SpaceX už v minulosti vyvinul pre astronautov vlastné skafandre, ktoré sa azda od všetkých ostatných na svete líšia svojim futuristickým vzhľadom, v tomto prípade však ide o čosi úplne iné a oveľa komplexnejšie.

Klasické skafandre SpaceX slúžia najmä ako záloha v prípade nehody počas štartu a návratu na Zem. Na rozdiel od toho tie, ktoré momentálne vyvíja NASA, sú určené pre výstupy do otvoreného vesmíru a pobyt na povrchu Mesiaca.

Skafander generácie Artemis. Zdroj: NASA/Flickr

Takýto skafander je hotová veda a obsahuje ohromné množstvo techniky, ktorá udržuje astronauta pri živote, pomáha mu vykonávať potrebné aktivity, chráni ho pred radiáciou a navyše udržiava vhodný tlak.

Pri tom všetkom musí zároveň poskytovať aj čo najlepšiu pohyblivosť, čo je v prípade takéhoto odevu neuveriteľne náročné. Nádherne to demonštrujú pohyby amerických astronautov na Mesiaci, ktorí často padali.

Či SpaceX už na novom skafandri pracuje potvrdené nie je – vo svojej blízkej budúcnosti ich však budú potrebovať desiatky a Muskov tweet naznačuje, že na ich vývoji naozaj pracujú. A ak dopadne ich dizajn tak, ako dizajn skafandrov pre kozmickú loď Crew Dragon, máme sa na čo tešiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP