SpaceX opäť testoval už známy prototyp nádrže SN7 pre vesmírnu loď Starship, no tentokrát išlo o novú verziu s označením SN7.1. Spoločnosť na jej výrobu použila znova upravenú zliatinu ocele, píše Futurism.
Vývoj Starshipu pokračuje, vybuchol ďalší prototyp nádrže
Za posledný rok sa táto spoločnosť Elona Muska posunula vo vývoji vesmírnej lode Starship už poriadne ďaleko. Najväčší pokrok prišiel práve počas posledných pár mesiacov, kedy o testoch nádrží či „hopoch“ počúvame pravidelne.
Naposledy išlo práve o druhý typ testu, kedy sa prototypu s označením SN6 podarilo „vyskočiť“ do výšky 150 metrov a aktuálne sme boli svedkami ďalšieho kryogénneho tlakového testu nádrže SN7.1 v Boca Chica.
WITNESS! Test Tank SN7.1 has entered the gates of Valhalla!
Pushed to destruction, on purpose. Hopefully after reaching a good bar rating.
➡️https://t.co/KFEXypYLWM pic.twitter.com/fXX8S9XhkZ
— Chris B – NSF (@NASASpaceflight) September 23, 2020
Prototyp SN7.1 po sebe zanechal len gigantický oblak bielych výparov z tekutého dusíka, pričom výsledok tlakového testu zatiaľ nie je známy. Pripomeňme si, že pri poslednom teste tejto nádrže, ktorý sa uskutočnil 23. júna, dosiahol prototyp tlak 7,6 baru, píše Tesmanian.
SN7.1 bol vyrobený z obdobnej ocele typu 304L ako predchodca, avšak s malými metalurgickými zmenami, ktoré jej mali pomôcť dosiahnuť lepší výsledok.
Na splnenie testu musí prototyp prekonať tlak 8,5 baru, čo je o 40 % viac ako najnižšia hranica pre bezpečný let do vesmíru. SpaceX však stále vyvíja svoju vlastnú zliatinu ocele. Predtým sa spoločnosť spoliehala na oceľ typu 301, ktorá bola použitá v predošlých prototypoch nádrže.

Prečítaj si tiež
SpaceX je naďalej kráľom komerčných vesmírnych programov. Pripísal si ďalší významný skalp
Ďalším v poradí je však očakávaný let verzie SN8, ktorá bude doposiaľ najpokročilejším prototypom lode Starship. Už z predošlých Muskových vyjadrení je totiž známe, že tento prototyp je vybavený aj aerodynamickým krytom (nosom) a ovládacími klapkami, čím sa bude doteraz najviac približovať očakávanej podobe finálneho Starshipu.
SN8 má na pláne opakovaný statický štart, po ktorom sa pokúsi vyletieť do výšky takmer 20 kilometrov a dokonca vykonať špeciálny otočný manéver keď začne padať z oblohy na spomalenie zostupu.
Celý priebeh tohto testu je znázornený na nižšie uvedenom renderovanom videu. Samotný Musk ho komentoval s upresnením, že pristávacie nohy prototypu budú väčšie a v motorovom priestore sa bude nachádzať viac komponentov.
Vesmír a veda

Je to potvrdené, konečne sme našli „kŕmiť sa“ biele trpaslíky aj v cuzdích galaxiách

Jeff Bezos chce zničiť satelity Starlink, tvrdí Musk. Kto z nich je skutočne vinný a prečo majú o vesmír taký záujem?

Planéty v Slnečnej sústave sa formovali úplne inak než sme si mysleli. Na svete je nový model, ktorý všetko objasňuje

ZAUJÍMAVÉ Druhá slovenská vesmírna družica je pripravená na svoju misiu. Vieme, kedy poletí a aká je jej úloha (+ďalšie detaily)
