Len pred pár týždňami sme informovali o novom kontrakte, ktorým si SpaceX zaistil spoluprácu s americkými ozbrojenými silami. Prednedávnom sa spoločnosti podarilo získať ďalší kontrakt. SpaceX sa bude spolupodieľať na vynášaní série satelitov spoločnosti Intelsat, ktorá ich plánuje vypustiť o 2 roky. Vyčlenila na to 390 miliónov dolárov, informuje Teslarati.

Novú spoluprácu so spoločnosťou SpaceX oznámil pred pár dňami Intelsat vo svojej tlačovej správe, kde taktiež uvádza detaily kontraktu. Firma však neuviedla, aký podiel z vyhradenej sumy vyčlenila pre samotný SpaceX. Okrem neho sa totiž bude na vynášaní satelitov podieľať aj európsky Arianespace.

Ďalší kontrakt pre komerčné misie potvrdzuje postavenie spoločnosti

SpaceX sa postará o vynesenie 4 zo 7 satelitov, ktoré poletia na rakete Falcon 9 v roku 2022 a osud posledného zo série ostáva zatiaľ nejasný. Vyniesť ho na orbitu môže Falcon 9 alebo raketa Ariane 6 v roku 2023. Piaty a šiesty satelit v poradí pritom poletí na rakete Ariane 5 v 4. štvrťroku 2022.

Pre spoločnosť SpaceX však ide už o 9. kontrakt, ktorý sa jej podarilo zaistiť v rámci komerčných misií so zákazníkmi tento rok. Hoci Intelsat neprezradil presnú sumu, ktorú pre firmu Elona Muska vyčlenil, podľa rozpočtu a ceny za lety rakety Ariane 5 by mohla spoločnosť za tieto štarty zaplatiť 175 miliónov dolárov. Za lety Falconu 9 by potom mala zaplatiť „len“ 80 miliónov dolárov a stále by ušetrila 55 miliónov pre štart rakety s posledným satelitom.

Nenechaj si ujsť
Starship poletí do 18 km výšky. SpaceX už finišuje najlepší prototyp, takto bude prebiehať test

SpaceX si zaobstaral na najbližšie roky desiatky komerčných letov

Spomínané satelity sú súčasťou prechodu na nové „C“ pásmo, ktoré si objednala Federálna komisia pre komunikácie v USA ešte začiatkom tohto roka, informuje CNBC. Komisia chce využiť frekvencie pre 5G siete, ktoré doteraz využívali satelitné služby. S touto najnovšou spoluprácou tak bude mať SpaceX v rokoch 2022 a 2023 až 40 komerčných štartov, počas ktorých vynesie náklad zákazníkov.

Do týchto štartov sa nepočítajú vlastné misie so Starlinkmi. Vynášanie satelitov SpaceX napreduje rýchlym tempom a aktuálne sme v posledných mesiacoch svedkami aspoň dvoch štartov Falconu 9 so Starlinkmi mesačne. Kadenciu týchto leto však plánuje spoločnosť zvýšiť o 50 % a v najbližších rokoch by mohla dosiahnuť aj 30-40 takýchto letov so satelitmi každý rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom