Konštelácia satelitov Starlink, ktorá sa chystá poskytnúť globálne internetové pokrytie, čelí ďalším problémom. V Indii, ktorá má takmer 1,4 miliardy obyvateľov a teda aj ohromné množstvo potenciálnych zákazníkov, stále nemá licenciu, informuje agentúra Reuters.

Vláda necháva upozornenie

Od tamojšej vlády si za to vyslúžil Starlink kritiku a ľudia zároveň dostali upozornenie, aby si službu neobjednávali, než nedostane svoju platnú licenciu na prevádzku. Starlink sa pritom v Indii registroval 1. novembra a na svojej webovej stránke už ponúka možnosť rezervácie podobne, ako aj u nás.

„Informujeme preto širokú verejnosť, že spomínaná spoločnosť neobdržala žiadnu licenciu alebo povolenie na poskytovanie satelitných internetových služieb, ktoré sú rezervované na jej webovej stránke,“ vyjadrili sa indickí zákonodarcovia na internetovej stránke Úradu pre tlačové informácie.

Starlink/SpaceX

SpaceX, ktorý Starlink vytvoril, pre Reuters zatiaľ odmietol situáciu komentovať. Ako však píše Insider, Starlink chce v Indii už do decembra budúceho roku poskytovať 200 000 terminálov, s ich dodávkami však majú problémy aj na území Slovenska. V Česku už túto službu stihol odskúšať šéf Avastu, pričom dosiahol úctyhodných 200 Mbit/s.

Polovodičová kríza pokračuje

Ako nedávno začal informovať Starlink prostredníctvom svojej webovej stránky, vybavovanie jednotlivých objednávok môže meškať aj niekoľko mesiacov. Zákazníkom následne začala firma rozosielať aj e-maily, v ktorých sa ospravedlňuje za meškanie.

To je podľa správy spôsobené nedostatkom kremíka v posledných 6 mesiacoch, ktoré ovplyvnilo schopnosť Starlinku vybavovať objednávky. Zároveň oznámili, že už 14 miliónov ľudí aspoň predbežne požiadali o službu, ktorá je dostupná už v 20 ďalších krajinách a neustále sa šíri ďalej.

SpaceX

Do konca budúceho roka chce Starlink začať poskytovať služby vo vyše 45 dodatočných krajinách. V správe tiež dodáva, že naposledy vynesená skupina satelitov bola vybavená medzisatelitným laserovým spojením, ktoré má zabezpečiť komunikáciu medzi jednotlivými satelitmi a po úplnom vypustení má ísť o jeden z najrýchlejších spôsobov prenosu dát.

Nový dizajn, stará cena

Starlink tiež nedávno prekvapil, keď drasticky zmenil dizajn svojej antény. Tá dostala vďaka svojmu tvaru prezývku „UFO na paličke“, avšak nová verzia má tvar štvorca. Spoločnosti má uľahčiť a zlacniť produkciu, pre zákazníka sa však cena stále nemení.

SpaceX/Flickr

Už o pár dní plánuje SpaceX vyniesť na obežnú dráhu ďalších 53 satelitov Starlink, pričom pôjde o 130. štart rakety Falcon 9. Štart je momentálne naplánovaný na 2. december o 00:20 nášho času a let bude možné sledovať prostredníctvom oficiálneho živého vysielania na YouTube kanáli SpaceX. Termín letu sa môže vplyvom poveternostných podmienok alebo technických problémov zmeniť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP