Len prednedávnom SpaceX odpálil Falcon 9 počas misie, pri ktorej raketa vyniesla do vesmíru nákladný modul Dragon so zásobami pre ISS. Teraz sa počas svojej 16. misie tohto roka dostala raketa do vesmíru so satelitom singapurského startupu a japonského poskytovateľa internetového pripojenia. Falcon 9 počas tejto misie vyniesol na orbitálnu dráhu náklad a vrátil sa späť na Zem, hoci sa SpaceX nepodarilo na mori zachytiť všetky jeho časti, informuje The Verge.

Cieľom tejto misie bolo vyniesť na orbitálnu dráhu satelit, ktorý by poskytol internetové pripojenie pre 25 krajín v južnom Pacifiku. Satelit JCSAT 18/Kacific-1 o hmotnosti takmer 7 ton je vybavený 56 vysokovýkonnými lúčmi, ktoré budú poskytovať mobilné a širokopásmové pripojenie z vesmíru, a to najmä v odľahlejších lokalitách. Falcon 9 mal tento satelit vyniesť na geostacionárnu dráhu Zeme, ktorá sa nachádza 36 000 km nad rovníkom.

Falcon 9 to znova dokázal. Do vesmíru tentokrát dostal takmer 7-tonový satelit

Raketa odštartovala zo štartovacieho komplexu 40 na Myse Canaveral a už po zhruba 8 minútach letu sa prvý stupeň rakety oddelil od zvyšku a vrátil sa späť na Zem, kde úspešne pristál na lodi Of Course I Still Love You. Tým si SpaceX pripísal na účet už 47. úspešné zachytenie tohto stupňa od roku 2015, informuje Florida Today. Spoločnosť chcela zachytiť aj 2 polovice nosa rakety pomocou lodí vybavených sieťou. Doteraz SpaceX skúšal zachytiť vždy len 1 z 2 týchto častí, čo sa mohlo zmeniť.

Nenechaj si ujsť
Falcon 9 má za sebou ďalšiu úspešnú misiu. Vyniesol náklad pre ISS a vrátil sa späť na Zem

Nos rakety totiž mali zachytiť dve lode, Ms. Tree a Ms. Chief. Nanešťastie sa na mori nepodarilo počas tejto misie zachytiť ani jednu z nich, no spoločnosť potvrdila, že ich zachráni a pokúsi sa ich použiť pri ďalšom lete. Po 33 minútach od vzletu vyniesol druhý stupeň Falconu 9 satelit na nominálnu orbitálnu dráhu. Pomocou motora sa samotný satelit dostane na cieľovú geostacionárnu dráhu Zeme. Dôvodom je, že raketa by nemala dostatok paliva, aby ho vyniesla na túto dráhu a mohla sa úspešne vrátiť späť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP