SpaceX po dňovom odklade vyslala do vesmíru raketu Falcon 9, ktorá s novým prvým stupňom vyniesla do vesmíru modul Dragon so zásobami pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Raketa odštartovala z Mysu Canaveral na Floride po 24-hodinovom zdržaní, ktoré zapríčinili nevhodné podmienky pre let. Nákladná loď Dragon sa od vrchného stupňa oddelila už 10 minút po štarte a prvý stupeň rakety Falcon 9 opäť úspešne pristál na plávajúcej plošine, informuje Ars Technica.

Cieľom tejto ďalšej misie, označenej ako CRS-19, bolo dostať do vesmíru náklad v module Dragon. Ten na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dostane takmer 2 600 kg nákladu v podobe vybavenia pre experimenty a výskumy, ktoré sa uskutočnia počas expedícií 61 a 62, informuje NASA. Na palube sa nachádza aj hyperspektrálny zobrazovací systém HISUI z Japonska.

Ďalšia misia nákladnej lode Dragon a Falconu 9 skončila úspešne

Tento let bol zároveň skúškou pre nový prvý stupeň rakety Falcon 9, ktorý sa od zvyšku oddelil už po zhruba 2 minútach letu. Následne sa 1. stupeň úspešne vrátil na loď „Of Course I Still Love You“. Až potom sa Dragon s nákladom oddelil od 2. stupňa rakety a momentálne sa nachádza na orbitálnej dráhe, kde využíva aj solárne panely, ktoré mu pomôžu s napájaním pri ceste na stanicu ISS. Tam by sa mal podľa plánu dostať už 8. decembra.

Nenechaj si ujsť
SpaceX napravilo aprílovú katastrofu. Crew Dragon má úspešne za sebou kritický test

Pripájanie Dragonu k modulu Harmony, ktorý je orientovaný na tejto stanici smerom k Zemi, bude riadiť kontrolné centrum v Houstone pomocou príkazov pre robotické rameno. Nákladná loď Dragon pobudne na ISS približne 1 mesiac a potom sa vráti späť na Zem so zhruba 1 700 kg nákladu, medzi ktorým sa budú nachádzať aj výskumy zo stanice. Táto loď letí smerom k Medzinárodnej vesmírnej stanici už po tretíkrát. Jej prvá misia CRS-4 sa uskutočnila ešte v roku 2014 a ďalšia misia CRS-11 v júni 2017, informuje Space News.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom