SpaceX po dňovom odklade vyslala do vesmíru raketu Falcon 9, ktorá s novým prvým stupňom vyniesla do vesmíru modul Dragon so zásobami pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Raketa odštartovala z Mysu Canaveral na Floride po 24-hodinovom zdržaní, ktoré zapríčinili nevhodné podmienky pre let. Nákladná loď Dragon sa od vrchného stupňa oddelila už 10 minút po štarte a prvý stupeň rakety Falcon 9 opäť úspešne pristál na plávajúcej plošine, informuje Ars Technica.
Cieľom tejto ďalšej misie, označenej ako CRS-19, bolo dostať do vesmíru náklad v module Dragon. Ten na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dostane takmer 2 600 kg nákladu v podobe vybavenia pre experimenty a výskumy, ktoré sa uskutočnia počas expedícií 61 a 62, informuje NASA. Na palube sa nachádza aj hyperspektrálny zobrazovací systém HISUI z Japonska.
Ďalšia misia nákladnej lode Dragon a Falconu 9 skončila úspešne
Tento let bol zároveň skúškou pre nový prvý stupeň rakety Falcon 9, ktorý sa od zvyšku oddelil už po zhruba 2 minútach letu. Následne sa 1. stupeň úspešne vrátil na loď „Of Course I Still Love You“. Až potom sa Dragon s nákladom oddelil od 2. stupňa rakety a momentálne sa nachádza na orbitálnej dráhe, kde využíva aj solárne panely, ktoré mu pomôžu s napájaním pri ceste na stanicu ISS. Tam by sa mal podľa plánu dostať už 8. decembra.
Webcast of Falcon 9 launch now live https://t.co/Ln5xGq83CT
— SpaceX (@SpaceX) December 5, 2019

SpaceX napravilo aprílovú katastrofu. Crew Dragon má úspešne za sebou kritický test
Pripájanie Dragonu k modulu Harmony, ktorý je orientovaný na tejto stanici smerom k Zemi, bude riadiť kontrolné centrum v Houstone pomocou príkazov pre robotické rameno. Nákladná loď Dragon pobudne na ISS približne 1 mesiac a potom sa vráti späť na Zem so zhruba 1 700 kg nákladu, medzi ktorým sa budú nachádzať aj výskumy zo stanice. Táto loď letí smerom k Medzinárodnej vesmírnej stanici už po tretíkrát. Jej prvá misia CRS-4 sa uskutočnila ešte v roku 2014 a ďalšia misia CRS-11 v júni 2017, informuje Space News.
Vesmír a veda

Po 100 rokoch sme konečne rozlúštili záhadu rakovinových buniek

Vyzerá ako zemiakové lupienky. Prečo má Mliečna dráha taký divný tvar?

VIDEO Naživo: Prvýkrát požičajú celý Falcon 9 aj iným. SpaceX ide zlomiť ďalší svetový rekord, do vesmíru vynesie vyše 140 satelitov

Vedci SAV vyvinuli unikátnu metódu pre zníženie svetelného znečistenia
