Hoci má firma Elona Muska viacerých konkurentov, podarilo sa jej ich tromfnúť a napredovať ďaleko rýchlejšie, vďaka čomu si teraz uchmatla exkluzívnu zmluvu, ktorá jej zaistí spoluprácu s americkými ozbrojenými silami.

Podľa nových informácií získal SpaceX kontrakt od amerického letectva v hodnote stoviek miliónov dolárov. O časť kontraktu sa pritom delí s United Launch Alliance, informuje WCCFTech.

Spoločnosti SpaceX sa v posledných mesiacoch darí naďalej napĺňať svoje plány a okrem letov so satelitmi Starlink len nedávno dosiahla ďalší významný míľnik, keď dostala astronautov z testovacej misie Demo-2 späť na Zem.

Naďalej pracuje na vývoji vesmírnej lode Starship, ktorá pred pár dňami poprvýkrát vzlietla, a taktiež spolupracuje s NASA na ďalších vesmírnych letoch s astronautmi.

SpaceX dosiahol veľké míľniky

Za posledné roky teda SpaceX dosiahol veľké ciele. Dobehnúť ho vo viacerých smeroch chceli aj spoločnosti ako Boeing, Blue Origin, One Web či Northrop Grumman a ďalšie.

Konkurencia však nedokázala doteraz poskytnúť také riešenia, s ktorými prišla Muskova firma, a tak naďalej ostávajú v úzadí. SpaceX sa dostal do pozície, ktorá mu prináša aj nesporne veľa výhod voči ostatným firmám v odvetví.

Zobraziť celú galériu (1)
Vesmírna loď Starship s boosterom Super Heavy. Zdroj: SpaceX

Vďaka znovu použiteľným raketám sa spoločnosti podarilo zmeniť komerčné lety do vesmíru a s pomocou nového modulu Crew Dragon pre posádku mení aj lety astronautov.

Svoju pripravovanú vesmírnu loď Starship chce využiť nielen na misiu na Mesiac a na Mars, ale aj na vynášanie omnoho väčšieho nákladu do vesmíru. Nákladný priestor v tejto lodi bude schopný vyniesť aj väčší náklad ako je teleskop Jamesa Webba.

Spolu s United Launch Alliance bude lietať pre armádu

SpaceX teraz dosiahol ďalšiu triumf, ktorým „vyradil“ z hry konkurenčný Blue Origin a Northrop Grumman. Získal totiž kontrakt od amerických vzdušných síl, ktorý mu zaručí ďalšie lety do vesmíru pre armádu USA.

Zmena pritom prichádza práve včas pri zmene amerického zákona, ktorý po novom zakazuje využívať na lety pre USAF (United States Air Force) rakety poháňané ruskými raketovými motormi.

Rusi sa totiž po roku 2014 začali vyhrážať stopnutím dodávok týchto motorov, ktoré pre pohon využíva aj raketa Atlas V od United Launch Alliance (aliancia firiem Boeing a Lockheed Martin). Tá doteraz vyniesla na orbitu viac vojenských satelitov ako akákoľvek iná raketa. Zároveň už nebude môcť ruské Ministerstvo obrany získať ďalšie lety s raketou Atlas V po 31. decembri 2022, informuje SpaceNews.

Zobraziť celú galériu (1)
Raketa Atlas V-541. Zdroj: NASA

Najnovšie zmeny v letoch pre americké letectvo počítajú s letmi v rokoch 2022 až 2027, ktoré pripadli v kontrakte práve spoločnostiam SpaceX a ULA. Celková hodnota kontraktov dosahuje až 653 miliónov dolárov, pričom SpaceX si z novej dohody odniesol zmluvu na 316 miliónov a postará sa o 40 % všetkých plánovaných letov. Zvyšných 60 % pripadne pre ULA.

V roku 2022 poletí SpaceX pre USAF iba raz pri misii USSF-67. Zatiaľ však nie je jasné, ktorá raketa bude pri lete využitá. Spoločnosť má k dispozícii svoj Falcon 9, no staviť môže aj na najsilnejší Falcon Heavy, ktorý dokáže vyniesť na nižšiu orbitu Zeme až 63,8 ton nákladu a na geostacionárnu dráhu 26,7-tonový náklad.

Zobraziť celú galériu (1)
Raketa Falcon Heavy. Zdroj: SpaceX

Americké letectvo však stanovilo 12 rozličný orbitálnych dráh, ktoré vyžadujú, aby rakety spĺňali špecifické vlastnosti. Plánovaných je zatiaľ 34 letov pre americké letectvo, no počet misií sa počas 5-ročného plánu môže zmeniť v závislosti od rozpočtu a okolností.

United Launch Alliance už pritom vyvíja raketu pre tieto lety, ktorá nesie názov Vulcan Centaur. Jedná sa o dvojstupňovú raketu, ktorej hlavný stupeň poháňa paradoxne motor BE-4 od Blue Origin. SpaceX pre tieto lety ponúkol už spomínaný Falcon 9 a Falcon Heavy.

Zobraziť celú galériu (1)
Raketa Vulcan Centaur od United Launch Alliance. Zdroj: ULA

Blue Origin a Northrop Grumman sú po tomto rozhodnutí pochopiteľne sklamaní. CEO Blue Origin vyjadril nespokojnosť s rozhodnutím amerického letectva, no zároveň je hrdý, že raketový motor BE-4 bude využitý v rakete spoločnosti ULA, ktorá sa tak zbaví závislosti na ruských motoroch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú