Posledná misia Starlink 12 sa uskutočnila po 5 odkladoch začiatkom tohto mesiaca, no firma neotáľa a už sa pripravuje na ďalšie dva štarty v krátkom časovom rozmedzí. Raketa Falcon 9 so Starlinkmi má podľa plánu odštartovať už v nedeľu a ďalší let sa má uskutočniť len o 3 dni neskôr. SpaceX pritom môže veľmi reálne prekonať svoj vlastný rekord, informuje Teslarati.

Nedávna misia Starlink 12, počas ktorej bolo vynesených 6. októbra ďalších 60 satelitov, sa vyznačovala častými odkladmi.

SpaceX bol nútený odložiť štart rakety celkovo 5-krát po sebe kvôli zlému počasiu v mieste pristátia 1. stupňa, v oblasti štartovacej rampy a o jeden odklad sa postaral problém s pozemným snímačom.

SpaceX a ULA vo veľkom odkladali štarty rakiet

Podobné problémy pritom trápia aj konkurenčnú firmu ULA (United Launch Alliance), ktorá mala vyniesť na rakete Delta IV Heavy špionážny satelit. Misia mala odštartovať ešte v júni, no preložila sa na záver augusta, kedy však došlo k ďalšiemu odloženiu letu rakety. Ďalšie pokusy mali prísť koncom septembra, no ani tieto plány neskončili úspechom.

Nenechaj si ujsť
Verejný beta test internetu zo Starlinkov príde oveľa skôr. SpaceX finišuje prípravy

Misia so špionážnym satelitom má pritom väčšiu prioritu ako satelity Starlink, čo znamená, že Vzdušné sily USA mohli uprednostniť let Delty IV Heavy pred Falconom 9.

SpaceX preto nemá príliš veľa času, pokým príde ďalší pokus o štart so špionážnym satelitom. Spoločnosť sa preto rozhodla, že sa pokúsi odštartovať dve misie Starlink krátko po sebe.

V najbližších dňoch sa majú konať dve Starlink misie

Prvá misia Starlink 13, ktorá je 14. letom so satelitmi firmy, je naplánovaná na 18. október (nedeľa) o 14:25 nášho času. Len 3 dni po tomto štarte, pokiaľ bude úspešný, má Falcon 9 letieť s ďalšou várkou satelitov v misii Starlink 14 (15. let), ktorá sa má uskutočniť 21. októbra (streda) o 18:36 nášho času.

Pri nedeľnom štarte má raketa odštartovať zo štartovacieho komplexu LC-39A na Floride a misa naplánovaná na stredu má odštartovať z komplexu SLC-40.

Pokiaľ by však došlo k odkladu niektorej z misií, štart sa môže následne odložiť o niekoľko ďalších dní, pretože prednosť by dostala raketa Delta IV Heavy so špionážnym satelitom. Táto misia je kvôli technickým problémom nateraz odložená, informuje CNET.

Nenechaj si ujsť
Internet SpaceX zo Starlinkov spustíš aj vo vysokorýchlostných vlakoch. Ako?

SpaceX môže prekonať aj vlastný rekord

Ak však SpaceX s týmito plánmi uspeje, dosiahne nový míľnik v počte štartov misií Starlink za jeden mesiac. Znamenalo by to, že spoločnosť odštartuje 3-krát so satelitmi Starlink v priebehu mesiaca a zároveň opätovne využije rovnaký 1. stupeň v rekordne krátkom čase.

Doterajší rekord držal booster Falconu 9 s označením B1058, ktorý bol opakovane využitý len 51 dní po predošlom štarte.

Takto prekonal rekord raketoplánu Space Shuttle od NASA, ktorý to dokázal za 54 dní. Spomínaný rekord prekonal booster B1058 ešte v júli tohto roka počas vynášania vojenského satelitu Južnej Kórei v misii ANASIS-II. Pokiaľ SpaceX dosiahne aktuálny cieľ, využije booster s označením B1060 opätovne len 48 dní od jeho posledného štartu. Tým tromfne svoj vlastný rekord.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom