SpaceX buduje satelitnú konšteláciu pre poskytovanie vysokorýchlostného internetového pripojenia už od minulého roka. Doteraz vyniesol na orbitu takmer 800 Starlinkov. Internet od SpaceX bude fungovať spoľahlivo nielen v odľahlých oblastiach, ale aj v dopravných prostriedkoch pohybujúcich sa vysokou rýchlosťou. Elon Musk objasnil detaily, informuje Mashable.
CEO SpaceX prisľúbil vybudovanie vysokorýchlostného internetu ešte pred pár rokmi, no s vysielaním prvých satelitov na orbitálnu dráhu začal jeho SpaceX až v máji minulého roka, kedy vyslal prvú várku 60 testovacích satelitov. Od tej doby však Falcon 9 vyniesol ďalšie stovky Starlinkov. Doteraz sa podarilo dostať na orbitu 775 satelitov.
SpaceX zlepšil rýchlosť internetu zo Starlinkov. K 1 Gbps má ešte ďaleko
Spoločnosť avizovala aj spustenie verejného beta testu, v ktorom si budú môcť ľudia v Severnej Amerike a Kanade vyskúšať internetové pripojenie. Beta test by mal byť otvorený čoskoro, ďalšie krajiny sa majú zúčastniť testovania až po schválení regulačnými úradmi, informoval pred časom Musk.

Doterajšie výsledky z uzavretého beta testu priniesli predstavu o tom, ako rýchly je momentálne internet od SpaceX. Hoci spočiatku nebola dosiahnutá ani rýchlosť 100 Mbps a latencia bola na úrovni vyše 50 ms, neskôr sa podarilo dosiahnuť spomínaných 100 Mbps. Podľa predošlých informácií však má dosahovať internet zo Starlinkov rýchlosť až 1 Gbps a latenciu pod 20 ms, neskôr do 10 ms.
Pripomeňme, že tieto satelity operujú na nízkej orbitálnej dráhe vo výške zhruba 550 km nad zemou a pohybujú sa rýchlosťou približne 7,6 km/s, čo je zhruba 26 000 km/h.
Internet bude fungovať aj vo vysokorýchlostnom vlaku. Bude však potrebná anténa
Používateľa na Twitteri preto zaujímalo, či bude možné využiť internetové pripojenie zo Starlinkov aj vo vysokorýchlostnom vlaku, ktorý sa pohybuje rýchlosťou aj viac ako 250 km/h. Z pohľadu satelitov v spomínanej výške sa aj vysokorýchlostný vlak pohybuje relatívne pomaly.
Yes. Everything is slow to a phased array antenna.
— Elon Musk (@elonmusk) October 14, 2020
Elon Musk vo svojej odpovedi na Twitteri potvrdil, že internetové pripojenie SpaceX by malo byť plne funkčné aj počas cestovania vlakom vo vysokej rýchlosti.
Pokiaľ tak uvážime, že signálom majú byť pokryté aj odľahlé oblasti, kde nie je dostupný internet, pokryje spoločnosť pripojením aj tieto lokality a umožní ľuďom počas cesty pripojiť sa k jeho sieti. Podmienkou však samozrejme ostáva anténa pre prijímanie signálu, ktorá by musela byť inštalovaná napríklad na takom vlaku.
Práve anténa, na ktorú predtým Musk odkazoval ako na „UFO na paličke“, slúži k zachytávaniu signálu zo satelitov. Takéto antény sa pred časom objavili aj na prvých fotografiách. Okrem nich bol však zachytený aj vlastný router SpaceX, ktorý sa následne postará o sprostredkovanie dát pre pripojené zariadenia.
Cena je až príliš otázna
Okolo internetového pripojenia od SpaceX je však stále veľa neznámych. Momentálne spoločnosť neinformovala ani o tom, koľko bude takéto pripojenie stáť, aká bude cena antény a samotného routera. Podľa Muska by mal inštaláciu zariadení zvládnuť každý, no zatiaľ nie sú presne stanovené ceny. Otázka cenovej dostupnosti routera je preto zatiaľ nezodpovedaná.
Jeden štart 60 satelitov Starlink stojí približne 1 milión dolárov. Zároveň musí zaistiť, aby poskytované antény a najmä routre fungovali spoľahlivo práve kvôli používateľom v najodľahlejších oblastiach, kde nie je dostupný častý servis. Musk v tomto smere avizoval, že pri routeri chce dosiahnuť životnosť aspoň na 5 až 10 rokov, informuje ZDNet.
Falcon 9 so Starlinkmi čoskoro znova odštartuje
Konštelácia satelitov sa však rozrastá aj naďalej a len prednedávnom vyniesol SpaceX novú várku 60 Starlinkov. Čoskoro by mal na orbitu vyniesť ďalšie desiatky kusov a najbližší let Falconu 9 by sa mal uskutočniť už v nedeľu 18. októbra, pokiaľ pôjde všetko podľa plánov, informuje Teslarati.
Naposledy totiž došlo až k 5. odkladom štartu rakety, ktoré zapríčinilo nevhodné počasie v oblasti pristátia, neskôr v lokalite štartovacieho komplexu a jeden zo štartov bol ukončený kvôli problému s pozemným snímačom. Na 6. pokus však spoločnosť Starlinky dopravila na orbitu a rovnakú misiu môže čoskoro opäť zopakovať.
Teraz čítajú

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

V útrobách Zeme je záhadné mimozemské teleso. Ovplyvňuje aj naše magnetické pole - čo spôsobuje záhadné anomálie?

Spojené arabské emiráty rapídne napredujú vo vesmírnom programe. Po Marse sa chcú dostať aj na Mesiac

Ďalší historický úspech za nami: Vesmírna loď predĺžila životnosť zomierajúcemu satelitu o roky

Falošná nádej: Ani kyslík na cudzej planéte vôbec nič neznamená pre mimozemský život. Prečo?
Články, ktoré hýbu svetom

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

Do reštaurácie sa objednáš ako na testovanie. Gastro našlo spôsob, ako fungovať aj cez pandémiu

Tisíce ľudí sa búria proti spaľovaniu zahraničného rádioaktívneho odpadu na Slovensku. Výsledok mnohých šokuje
