Elon Musk a jeho spoločnosť SpaceX nám v poslednej dobe ukazuje neuveriteľné výkony na dennom poriadku. Tým najnovším míľnikom je skutočnosť, že počas uplynulého víkendu sa im podarilo 2 krát úspešne pristáť s raketou Falcon 9.

Raketa, ktorá štartovala vo štvrtok o 16:25 z leteckej základne v Kalifornii vyniesla na obežnú dráhu presne 10 satelitov. Tie patria komunikačnej spoločnosti Iridium. Následne raketa pristála na špeciálnu loď v Atlantickom oceáne. Elon deň pred tým ale oznámil, že pristátie bude náročné a môžu ho naozaj výrazne skomplikovať zlé poveternostné podmienky.

 

Sped up version of today’s rocket landing on the Droneship Just Read the Instructions (guess it did)

Príspevok, ktorý zdieľa Elon Musk (@elonmusk),

Nič z obáv sa však napokon nepotvrdilo, čím celá spoločnosť len preukázala svoju silu a schopnosti vyvarovať sa aj takýmto náročným podmienkam. Celkovo to bolo už 13. úspešné pristátie rakety, z toho deviate na mori. Posledná verzia rakety Falcon 9 má vylepšené pristávacie mriežky, ktoré podľa samotného Muska majú vydržať niekoľko letov bez opotrebovania. Po úspešnom pristáti napísal na svoj Twitter, že tieto mriežky fungujú ešte lepšie ako čakali.

 

Po vyslaní satelitov spoločnosti Iridium raketa vyniesla na obežnú dráhu aj prvý bulharský komunikačný satelit. Falcon 9 znova pristával v Atlantiku, no Musk napísal, že toto pristávanie prinieslo menšie komplikácie. Je vidieť, že v tejto rýchlo rastúcej spoločnosti dokážu zvládať aj takéto náročné situácie a zvýšené tempo im nijak neuškodilo. Práve naopak, poukazuje na to, že SpaceX sa míľovými krokmi blíži k splneniu cieľov ako napríklad uvedenie rakety do takmer denného využitia.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú