Spoločnosť SpaceX sa zrodila v roku 2002, kedy jej CEO Elon Musk odpredal svoj podiel v PayPal a začal sa venovať vesmírnym letom. Od svojich začiatkov si firma prešla dlhú cestu. Vybrali sme preto najlepšie zábery, ktoré zachytávajú významné momenty v histórii SpaceX a jeho misií od prvého štartu Falcon 1 až po historický let s astronautmi v module Crew Dragon.

SpaceX sa spočiatku nedostávalo toľko pozornosti, ako je tomu dnes. Prvých 10 rokov od svojho založenia bola táto vesmírna spoločnosť pre mnohých stále neznáma. Už vo svojich začiatkoch však mala jasný cieľ a chcela svetu priniesť znovuvyužiteľné rakety, ktorými by zmenila vesmírne lety ako také. Všetko to pritom začalo prvou raketou Falcon 1, ktorá bola predchodcom dnešného Falconu 9.

Vývoj tohto modelu započal ešte v roku 2006, no prvý úspešný let sa spoločnosti podaril až po 3 zlyhaniach. Na štvrtý pokus tak Falcon 1 dokázal v roku 2008 vyletieť na nižšiu orbitálnu dráhu a o rok neskôr potom na orbitu vyniesol aj prvý satelit. Išlo však o posledný let tejto rakety, ktorú SpaceX nahradil novým Falconom 9.

Od Falconu 1 až po posledný Falcon 9

Úplne prvá verzia Falcon 9 v1.0 bola vyvíjaná od roku 2005, no svoj prvý let s nákladným modulom Dragon absolvovala až v roku 2010. Posledný štart prvej verzie Falconu 9 s trojicou motorov Merlin 1C nastal na jar v roku 2013 a následne začal SpaceX využívať väčšiu a vylepšenú verziu Falcon 9 v1.1.

Zobraziť celú galériu (29)
Prvý let Falconu 1 sa uskutočnil ešte v roku 2006. Svoj posledný absolvoval v roku 2009, keď sa pri úspešnom štarte vyniesol na orbitu satelit RazakSAT. Zdroj: SpaceX

Práve prvé komerčné lety so satelitmi a neustály vývoj znovu použiteľných rakiet dostal SpaceX na vrchol medzi súkromnými vesmírnymi spoločnosťami. Zatiaľ čo pracoval na vývoji Falconu 9, predstavil aj prvý koncept modulu pre ľudskú posádku Crew Dragon.

Jeho interiér sa však od finálnej podoby, ktorá bola využitá pri prvej testovacej misii Demo-2 s posádkou v máji tohto roka, značne líšil. Popritom ale Musk predstavil aj plány pre vybudovanie globálneho internetového pripojenia pomocou satelitov Starlink. Všetko to začalo ešte v roku 2015 a naplno sa tento projekt spoločnosti začal rozbiehať v minulom roku.

Nenechaj si ujsť
Fenomény menom Falcon 9 a Crew Dragon: Pozri si ich fungovanie a ako z nich spravil SpaceX inžiniersky etalón

Rovnako ako satelity v komerčných misiách, aj satelity SpaceX sú na orbitu vynášané raketou Falcon 9. Okrem nej nám však spoločnosť ukázala prvý testovací let najsilnejšej rakety Falcon Heavy, ktorý sa odohral vo februári 2018.

Následne sa odohrali ešte ďalšie 2 štarty tejto rakety zloženej z troch prvých stupňov Falconu 9. Od založenia si teda spoločnosť prešla obrovským vývojom a azda nič nezachytáva tento progres lepšie, ako úchvatné fotografie najvýznamnejších štartov. Tie najlepšie sme vybrali do našej galérie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom