Svet elektroniky nedávno zasiahli hrozivé správy o veľkej bezpečnostnej diere, ktorou trpia milióny zariadení po celom svete. Za všetkým stoja chyby pomenované ako „Meltdown“ a „Spectre“, na ktoré už mnohé spoločnosti vydali bezpečnostné záplaty. Japonské Sony svojej vlajkovej lodi Xperia Z5 Premium opravnú aktualizáciu neposkytne a zrejme ju nedostanú ani ďalšie modely tejto línie. 

Mnohí majitelia tohto prémiového smartfónu tak ostanú sklamaní prístupom spoločnosti a jej starostlivosťou o zákazníkov. „Meltdown“ a „Spectre“ sú jedinou dvojicou bezpečnostných chýb, ktoré ohrozujú takmer všetky procesory v počítačoch, tabletoch či smartfónoch. Výrobcovia týchto zariadení už vo veľkej miere začali so sprístupňovaním bezpečnostných aktualizácií, ktoré majú tento závažný problém napraviť.

Sony nechá Xperiu Z5 Premium napospas osudu

Sony si ale zmyslelo, že svojej vlajkovej lodi tento update neposkytne, pričom neprezradilo ani presný dôvod tohto rozhodnutia. Keď bezpečnostná záplata nezavíta do takéhoto prémiového modelu, je takmer isté, že ju nedostanú ani ďalšie modely Z5-línie.

Sony Xperia Z5 Premium nedostane bezpečnostnú aktualizáciu pre chyby „Meltdown“ a „Spectre“, ale používatelia môžu svoje smartfóny stále chrániť sťahovaním dôveryhodných aplikácií z overených obchodov, ktoré budú pravidelne aktualizovať.“ – vyjadrenie Sony

Nenechaj si ujsť
Procesory od Intelu trpia vážnou bezpečnostnou chybou. Oprava môže počítače spomaliť až o 30 %

Toto zarážajúce rozhodnutie spoločnosti tak nechalo v majiteľoch týchto nie najlacnejších smartfónov značné obavy o bezpečnosť. Desiatky výrobcov sa snažili priniesť opravnú aktualizáciu svojim zariadeniam čo najskôr, no zdá sa, že Sony tak neurobí. Medzičasom už aktualizácie začal vydávať aj Intel, Microsoft a ďalší veľkí giganti, ktorí chcú proti tejto doposiaľ najväčšej bezpečnostnej chybe procesorov bojovať, a to aj na úkor zníženia výkonu. Bezpečnosť je totiž prvoradá, no v Sony na to majú zrejme odlišný názor.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom