Množstvo počítačov s procesormi od Intelu je vystavené veľkému riziku. Oprava síce príde, no niektorých používateľov pravdepodobne mierne zabolí.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

V ohrození sú všetky Intel procesory vyrobené za posledných 10 rokov, a to platí ako pre Windows, tak aj Linux a Mac. Presná definícia chyby však nie je známa.

Programátori sú zaneprázdnení

Presnú charakteristiku chyby si dodávatelia hardvéru a softvéru nechali pre seba, aby ju útočníci len tak ľahko neobjavili. Týka sa vraj virtuálneho pamäťového systému kernelu, čo je dosť zraniteľné miesto. Kernely majú v počítačoch úplnú kontrolu nad operačným systémom a spájajú aplikácie s procesorom, pamäťou a iným hardvérom vo vnútri počítača. Vyzerá to teda tak, že útočníci by mohli obísť ochranu kernelu a obsah kernelovej pamäte prečítať bežnou aplikáciou.

intel

Nenechaj si ujsť
Ďalší prípad nepovoleného ťaženia kryptomeny v Google Chrome. Populárny doplnok zarábal peniaze

Ak by sa im to podarilo, získali by bezpečnostné kľúče, heslá a iné citlivé súbory cachované z disku. Aby tomu programátori Linuxu zabránili, snažili sa oddeliť pamäť kernelu od používateľských procesov. Tento úkon medzi sebou nazývajú ako Kernel Page Table Isolation“.

Oprava príde už čoskoro

Opravy pre Linux sa začali šíriť už minulý mesiac, no nie všetci sú s nimi spokojní. The Register totiž uvádza, že celkový výkon počítačov sa po oprave môže znížiť o 5 – 30 %. Aktualizácia pre Windows 10 by pritom mohla vyjsť už budúci utorok. Bez opravy sa však nezaobídu ani cloudové služby Microsoft Azure a Amazon Web Services. Tie majú už aktualizácie naplánované.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
17%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
83%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.