Prvotné snímky zo svojich servisných kamier zaslal rover Perseverance už v prvých minútach po svojom dosadnutí na povrch Marsu, dnes už však máme aj oveľa kvalitnejšie fotografie vyhotovené výkonnejšími kamerami. Perseverance dostal na Mars aj svetovo známy operačný systém, informuje Futurism.

Snímky vo vysokom rozlíšení, Perseverance nepremárnil ani chvíľu

Prvá z kvalitných snímok je súčasťou videa, ktoré vyhotovili kamery pristávacieho stupňa nesúceho rover Perseverance. V momente vyhotovenia sa rover nachádzal približne 21 metrov nad povrchom a všetci v kontrolnom stredisku tŕpli a dúfali, že ich majstrovské dielo úspešne dosadne na Mars, čo sa nakoniec podarilo.

Pristávanie roveru Perseverance z pohľadu pristávacieho stupňa. Zdroj: NASA / JPL-Caltech

Ďalšou fascinujúcou fotografiou je prvá farebná snímka vo vysokom rozlíšení zachytávajúca povrch Marsu vyhotovená výstražnými kamerami (Hazcams) upevnenými na spodnej časti rovera. Sonda pritom nie je na Marse ani dva dni a takýchto fotografií môžeme očakávať oveľa viac. Rover Perseverance má totiž celkovo až 23 kamier, píše NASA.

NASA / JPL-Caltech

Na Twitteri bola zverejnená aj snímka hornín ležiacich kúsok od jedného z kolies rovera. Vedci sa pokúsia pomocou množstva výskumných nástrojov na palube Perseverance zistiť, či sú vulkanického pôvodu alebo ide o usadeniny. Vzorky chcú v budúcnosti dopraviť naspäť na Zem.

Medzi nástroje patrí napríklad PIXL (Planetárny nástroj pre röntgenovú litochémiu), pomocou ktorého budú vedci skúmať zloženie povrchu Marsu alebo spektrometer SHERLOC, ktorý podrobne preskúma minerály a má schopnosť detegovať organické zlúčeniny.

O skúmanie zloženia povrchu ale aj atmosféry Marsu sa snaží množstvo ďalších sond, medzi ktoré patrí napríklad aj ExoMars, ktorá v jeho atmosfére len pred pár dňami detegovala chlorovodík.

Na Mars sa dostal aj Linux, vrtuľník Ingenuity sa pripravuje na svoj prvý let

Miniatúrna helikoptéra Ingenuity, vážiaca len 1,8 kg, je práve pripojená k roveru, ktorý dobíja jej batérie. Keď sa odpojí a podarí sa jej prežiť mrazivú marťanskú noc, bude sa spoliehať už len na svoje solárne články, pomocou ktorých môže sama dobíjať svoje batérie.

NASA / JPL-Caltech

Úlohou vrtuľníka Ingenuity je vykonať prvý let na cudzej planéte a odskúšať tak túto technológiu pre budúce misie skúmajúce Mars. Menej známy je však fakt, že Ingenuity funguje na známom operačnom systéme Linux, informuje The Verge. Tento operačný systém je na Marse po prvý raz a ako sa vyjadril Tim Canham, inžinier z JPL, NASA, softvér vyvinuli pôvodne pre cubesaty (malé satelity v tvare kocky) a nástroje operujúce na satelitoch.

Softvér nazvali F‘ (F prime) a podľa slov Canhama ide o víťazstvo pre open-source aplikácie. Ako Linux, tak aj F‘ je open-source a Ingenuity navyše využíva komerčné súčiastky, ktoré si dokáže zakúpiť aj bežný smrteľník. Miniatúrny vrtuľník momentálne čaká na svoj prvý let, ktorý už čoskoro preverí jeho schopnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom