Teraz čítate
Sonda Kepler spravila jeden z jej najväčších objavov doteraz. Našla planéty, na ktorých môže byť život


Družica Kepler počas svojej existencie a putovaní vesmírom objavila už nespočetne veľa planét, na ktorých by bol teoreticky možný život. Teraz si však pripísala objav, ktorý patrí k tým najlepším za poslednú dobu.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Planéty, na ktorých by bol podľa odborníkov možný život podobne ako je to na Zemi, musia spĺňať určité kritériá. Či už sa jedná o veľkosť samotnej planéty, ktorá by mala byť podobná veľkosti Zeme, alebo o pozíciu od najbližšej hviezdy. Aby sa taktiež takéto planéty ďalej dali študovať a skúmať, nesmú byť od našej slnečnej sústavy príliš vzdialené. Hviezda s názvom GJ 9827, ktorá je vzdialená len 98 svetelných rokov, má na svojej obežnej dráhe práve 3 planéty, ktoré spĺňajú dané kritéria pre možný život.

Kepler

zdroj fotografie: NASA

Čísla sú viac než dobré

,,Naša predbežná analýza ukazuje, že planéty okolo hviezdy GJ 9827 sú vynikajúcimi kandidátmi na atmosfericé pozorovania.“ uviedol Prajwal Niraula, vedúci tímu z Wesleyanskej univerzity v Coneccticute. Hviezda GJ 9827 má hmotnosť a veľkosť zhruba 70 % nášho Slnka. Planéta B ju obehne za 1,2 dňa, veľkosť je pritom 1,75-násobok Zeme. Planéta C prebehne orbitu za 3,6 dní a je 1,36-krát väčšia ako Zem.

Nenechaj si ujsť
Sondy Voyager z NASA sú najdôležitejšími kozmickými loďami v histórii s dôkazmi o našej existencii. Stojí za nimi ohromný príbeh

Najvzdialenejšej planéte D trvá obeh hviezdy 6,3 dní s viac než dvojnásobnou veľkosťou v porovnaní so Zemou. Práve táto hviezda patrí medzi TOP 5 objavov družice Kepler a vedci by na nej mali skúmať samotný vývoj týchto troch planét, na ktorých je teoreticky možný život.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
5%
Páči sa mi to
63%
Chcem to
5%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
11%
Neznášam to
16%
O autorovi
Mário Šimovič
Som mladý chalan, predovšetkým sa venujem aplikovanej informatike a programovaniu, ale taktiež sa zaujímam o technické novinky zo sveta a hudbu. Takisto rád skúšam nové zariadenia a značky z čínskeho trhu.