Družica Kepler počas svojej existencie a putovaní vesmírom objavila už nespočetne veľa planét, na ktorých by bol teoreticky možný život. Teraz si však pripísala objav, ktorý patrí k tým najlepším za poslednú dobu.

Planéty, na ktorých by bol podľa odborníkov možný život podobne ako je to na Zemi, musia spĺňať určité kritériá. Či už sa jedná o veľkosť samotnej planéty, ktorá by mala byť podobná veľkosti Zeme, alebo o pozíciu od najbližšej hviezdy. Aby sa taktiež takéto planéty ďalej dali študovať a skúmať, nesmú byť od našej slnečnej sústavy príliš vzdialené. Hviezda s názvom GJ 9827, ktorá je vzdialená len 98 svetelných rokov, má na svojej obežnej dráhe práve 3 planéty, ktoré spĺňajú dané kritéria pre možný život.

Čísla sú viac než dobré

,,Naša predbežná analýza ukazuje, že planéty okolo hviezdy GJ 9827 sú vynikajúcimi kandidátmi na atmosfericé pozorovania.“ uviedol Prajwal Niraula, vedúci tímu z Wesleyanskej univerzity v Coneccticute. Hviezda GJ 9827 má hmotnosť a veľkosť zhruba 70 % nášho Slnka. Planéta B ju obehne za 1,2 dňa, veľkosť je pritom 1,75-násobok Zeme. Planéta C prebehne orbitu za 3,6 dní a je 1,36-krát väčšia ako Zem.

Nenechaj si ujsť
Sondy Voyager z NASA sú najdôležitejšími kozmickými loďami v histórii s dôkazmi o našej existencii. Stojí za nimi ohromný príbeh

Najvzdialenejšej planéte D trvá obeh hviezdy 6,3 dní s viac než dvojnásobnou veľkosťou v porovnaní so Zemou. Práve táto hviezda patrí medzi TOP 5 objavov družice Kepler a vedci by na nej mali skúmať samotný vývoj týchto troch planét, na ktorých je teoreticky možný život.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom