Slovenský telekomunikačný trh by v nasledujúcich mesiacoch mohol získať nového hráča. Vstúpiť naň totiž plánuje virtuálny operátor s názvom Unimobile, ktorý by mohol spustiť služby už tento rok. O téme informoval magazín Index.

Zatiaľ nemá dohodu s operátormi

„Veľká štvorka“ slovenských operátorov by mohla v nadchádzajúcom období dostať nového konkurenta, ktorým bude virtuálny mobilný operátor Unimobile. Nový projekt, ktorý má na starosti spoločnosť Uniphone z Košíc, by mal získať telefónne čísla s predvoľbou 0943 a neplánuje stavať vlastnú mobilnú sieť, ale využívať infraštruktúru zavedených operátorov.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (Úprava redakcie)

Unimobile podľa dostupných informácii zatiaľ nemá dohodu so žiadnym z nich, avšak šéf projektu Michal Rybárik tvrdí, že služby vedia spustiť aj bez nej.

Operátor chce fungovať na veľkoobchodnej báze, čo znamená, že služby a balíky majú pre zákazníkov poskytovať jeho partneri, čo podľa Rybárika zníži celkové náklady. Tými by mohli byť niektorí regionálne pôsobiaci operátori. „Je reálne, aby piati ohlásili služby ešte v tomto roku.“, uviedol Rybárik.

Celkové štartovacie náklady virtuálneho operátora odhaduje šéf projektu na milión eur a tvrdí, že investora zatiaľ nepotrebuje. Do Unimobile zatiaľ podľa vlastných slov vložil niekoľko stotisíc eur.

Ponúkne nové služby

Nový operátor sa prekvapivo nechce zamerať primárne na znižovanie cien jednotlivých služieb. Rybárik uviedol, že výsledné ceny záležia od toho, aké podmienky mu poskytnú operátori, ktorých siete bude eventuálne využívať.

Výhody Unimobile majú byť skôr v technologickej oblasti, pričom operátor sa chystá poskytovať služby, ktoré tunajší hráči zatiaľ nerobia. O aké novinky pôjde však šéf projektu neprezradí. „Nechceme, aby nás predbehla konkurencia, ako sa to stalo niektorým virtuálnym operátorom v zahraničí.“, povedal.

Rybárik, ktorý vlastní aj spoločnosť Alternet poskytujúcu internetové a televízne služby v Košiciach, hovorí, že na novom projekte pracuje posledné dva roky. Zásadným krokom však bude práve dohoda so slovenskými operátormi o využívaní ich sietí formou národného roamingu, ktorý momentálne využíva aj 4ka.

Šéf Unimobilu pritom údajne oslovil všetkých štyroch operátorov. „V niektorých prípadoch je prijatie lepšie, než som očakával – sú ochotní sa o tom rozprávať, v niektorých opatrnejšie a v niektorých čakáme na odpoveď.“, dodal.

Zobraziť celú galériu (0)
Michal Rybárik / Pixabay (Úprava redakcie)

Nedávno sa tiež snažil počas kauzy ohľadom cenovej úrovne telekomikačných služieb na Slovensku iniciatívou „Chcem si vyberať“ dosiahnuť, aby v pripravovanej súťaži o frekvencie pre 5G uložil regulačný úrad slovenským operátorom povinnosť sprístupniť siete iným firmám za veľkoobchodné ceny, čo by podľa neho otvorilo možnosti novým virtuálnym operátorom. Regulačný úrad však túto požiadavku odmietol.

O iniciatíve sme sa porozprávali aj so samotným Rybárikom, ktorý nám v rozhovore opísal, čo by táto zmena na Slovensko priniesla. V tom čase však informácie o jeho pripravovanom projekte ešte neboli známe. Príchod piateho operátora na trh je však pre Slovensko veľkou správou a budeme intenzívne sledovať, ako sa situácia okolo Unimobile bude naďalej vyvíjať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú