Od budúceho roka sa má na Slovensku spustiť projekt elektronického zdravia, alebo tiež eZdravie, pozostávajúci z niekoľkých hlavých modulov. Časť projektu, modul eRecept, na ktorom pracoval štát dlhé roky, však nebude využitý a náhradu zaň budú musieť poskytnúť zdravotné poisťovne. Informácie ako prvý priniesol portál Živé.sk .

Projekt eZdravie má pomôcť nielen lekárom, lekárnikom, ale aj najmä samotným pacientom. Financie pri jeho vývoji pochádzali z eurofondov, no časť projektu za desiatky miliónov nebude uvedená do prevádzky. eZdravie bude spustené 1. januára 2018 a bude pozostávať z troch základných modulov, ktoré umožnia predpisovať a vyberať lieky, prehliadať záznamy z vyšetrení a zhromažďovať lekárske záznamy pacientov. Na prvom z nich, tzv. eRecepte, pracovalo Slovensko dlhé roky, no teraz môže tento modul kvôli jeho nefunkčnosti úplne vylúčiť.

Zánik pôvodného projektu za milióny

Pôvodné, štátne riešenie na predpis a výdaj receptov elektronickou formou mali využívať lekári v nemocniciach a ambulanciách. Všetky informácie sa pritom mali zhromažďovať v Národnom centre zdravotníckych informácií. Pôvodný modul eRecept už bol dokonca aj v testovacej fáze.

Kvôli problémom so systémom bude modul eRecept nahradený riešením zdravotných poisťovní. Niektoré z nich nefunkčnosť systému už potvrdili. „Pôvodný eRecept nevyužijeme, lebo pôvodný projekt zanikol.“ – Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa poisťovne Union s vyjadrením pre portál Živé.sk..

Alternatíva v podaní zdravotných poisťovní

Nedostatky modulu eRecept potvrdila aj poisťovňa Dôvera. Tá si už stihla pripraviť vlastné riešenie, ktoré však obsahuje niekoľko odlišností a vlastné know-how. Celý projekt eZdravie mal stáť až 87 miliónov eur, no nie je presne jasné, aká časť z tejto sumy bola investovaná do vývoja štátneho eReceptu, ktorý kvôli neriešeným chybám môže putovať do koša. Na túto situáciu reagovala aj poisťovňa Union vlastnou alternatívou, ktorá bude obsahovať identické funkcie.

Nenechaj si ujsť
Slovensko je v prieskume z IT sektora na posledných priečkach. V čom sme tak pozadu za rozvinutými krajinami?

Podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne má nový modul eRecept informácie o predpísaných liekoch a stave pacienta odosielať nielen do Národného centra zdravotníckych informácií, ale aj do zdravotných poisťovní. V zaniknutom, štátnom riešení sa mali poisťovne k informáciám dostať len z databázy NCZI. Vyjadrenie tohto centra však chybu modulu označuje len nepriamo.

Bolo dôležité skonsolidovať a zjednotiť existujúce postupy, rozhrania a služby, zapojiť aj zdravotné poisťovne.“ – Soňa Valášiková, hovorkyňa NCZI s vyjadrením pre Živé.sk.

Štátny eRecept ostane nevyužitý

Kde sa však stala chyba? Podľa riaditeľa NCZI, Petra Blaškovitša, malo pochybiť nielen samotné centrum, ale aj dodávatelia informačných systémov. Už počas minulého roka boli v pilotnej prevádzke objavené značné nedostatky, ktoré odsúdili štátny eRecept na zánik. Služba elektronických predpisov a receptov totiž trpela dlhou odozvou a ďalšími výraznými problémami. Napriek rýchlemu odstráneniu týchto chýb sa štátom vyvíjaný eRecept do ostrej prevádzky od januára 2018 nedostane. Všetko tak ostalo na pleciach poisťovní.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú