Výsledky pozorovania za rok 2016 boli zverejnené v tohtomesačnej správe OECD Digital Economy Outlook 2017. Správa popri viacerých ukazovateľoch stavu komunikačných sietí a IT v jednotlivých krajinách poukazuje aj na to, že Slovensko mobilné dáta moc nevyužíva a bezpečnosť nám taktiež moc nevonia.

OECD Digital Economy Outlook 2017 je komplexná správa, ktorá zobrazuje množstvo ukazovateľov stavu komunikačných sietí a IT v jednotlivých krajinách. Pre Slovensko je ale dôležitým ukazovateľom priemerné množstvo dát prenesené používateľom cez mobilné pripojenie za mesiac. V tomto ukazovateli nám patrí nelichotivé posledné miesto. Ako to teda s nami je?

Slovensko sa s mobilnými dátami nemá moc v láske

Slovenský používateľ v roku 2016 za mesiac priemerne preniesol 0,66 GB dát. Pre porovnanie s našimi susedmi to bolo v Česku 0,98 GB za mesiac, Maďarsko 1,42 GB a v Poľsku 3,55 GB. Najlepšie obstálo z našich susedov Rakúsko, ktoré skončilo na treťom mieste s až 6,28 GB. Prvú priečku suverénne obsadilo Fínsko s 10,95 GB, pričom na druhom mieste prekvapivo skončilo Lotyšsko s 8,21 GB.

Telekom, Orange a O2 vedú

Poskytnúť takéto komplexné dáta nie je vždy jednoduché. Hodnotia sa rozličné kritériá, napríklad pokrytie siete a jej parametre, ceny a dátové limity operátorov. Na Slovensku v minulom roku predstavila svoje výhodné ponuky 4ka. Tá však nebola vďaka pokrytiu úplne dostupná pre každého. Preto sú v tomto ukazovateli v najväčšej miere odrazené ponuky operátorov Slovak Telekom, Orange a O2.

Bezpečnosť nám tiež nevonia

Ďalším zaujímavým ukazovateľom je napríklad percento používateľov, ktorí dbajú na bezpečnosť svojich online aktivít. V tomto ukazovateli sme skončili na predposlednom mieste s 41 % pred Slovinskom, ktoré malo 32 %. Na prvom mieste skončilo Nemecko s 82 %. Tento ukazovateľ potvrdil, že Slováci na bezpečnosť online aktivít veľmi nedbajú. Ak chceme vo svete IT postúpiť vyššie, máme čo doháňať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom