Výsledky pozorovania za rok 2016 boli zverejnené v tohtomesačnej správe OECD Digital Economy Outlook 2017. Správa popri viacerých ukazovateľoch stavu komunikačných sietí a IT v jednotlivých krajinách poukazuje aj na to, že Slovensko mobilné dáta moc nevyužíva a bezpečnosť nám taktiež moc nevonia.

OECD Digital Economy Outlook 2017 je komplexná správa, ktorá zobrazuje množstvo ukazovateľov stavu komunikačných sietí a IT v jednotlivých krajinách. Pre Slovensko je ale dôležitým ukazovateľom priemerné množstvo dát prenesené používateľom cez mobilné pripojenie za mesiac. V tomto ukazovateli nám patrí nelichotivé posledné miesto. Ako to teda s nami je?

Slovensko sa s mobilnými dátami nemá moc v láske

Slovenský používateľ v roku 2016 za mesiac priemerne preniesol 0,66 GB dát. Pre porovnanie s našimi susedmi to bolo v Česku 0,98 GB za mesiac, Maďarsko 1,42 GB a v Poľsku 3,55 GB. Najlepšie obstálo z našich susedov Rakúsko, ktoré skončilo na treťom mieste s až 6,28 GB. Prvú priečku suverénne obsadilo Fínsko s 10,95 GB, pričom na druhom mieste prekvapivo skončilo Lotyšsko s 8,21 GB.

Telekom, Orange a O2 vedú

Poskytnúť takéto komplexné dáta nie je vždy jednoduché. Hodnotia sa rozličné kritériá, napríklad pokrytie siete a jej parametre, ceny a dátové limity operátorov. Na Slovensku v minulom roku predstavila svoje výhodné ponuky 4ka. Tá však nebola vďaka pokrytiu úplne dostupná pre každého. Preto sú v tomto ukazovateli v najväčšej miere odrazené ponuky operátorov Slovak Telekom, Orange a O2.

Bezpečnosť nám tiež nevonia

Ďalším zaujímavým ukazovateľom je napríklad percento používateľov, ktorí dbajú na bezpečnosť svojich online aktivít. V tomto ukazovateli sme skončili na predposlednom mieste s 41 % pred Slovinskom, ktoré malo 32 %. Na prvom mieste skončilo Nemecko s 82 %. Tento ukazovateľ potvrdil, že Slováci na bezpečnosť online aktivít veľmi nedbajú. Ak chceme vo svete IT postúpiť vyššie, máme čo doháňať.

Pošli nám TIP na článokOperátori