Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia objavili úplne novú kométu, ktorej orbitálna perióda vyráža dych. Ako informuje ScienceAlert, okolo Slnka naposledy preletela pred vyše 80 000 rokmi, teda ešte pred tým, než došlo k výbuchu supervulkánu Toba a zníženiu ľudskej populácie na iba asi 15 000 jedincov. Už čoskoro preletí okolo Slnka znovu a predpovede sú nesmierne priaznivé.

Môžu sa zmeniť

S objavom novej kométy C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) pomohlo observatórium ATLAS v Južnej Afrike, ktoré sa vďaka tomu dostalo aj do jej názvu a nezávisle tiež vďaka snímkam čínskemu observatóriu C‘-ťin šan tchien-wen-tchaj, ktoré boli vyhotovené ešte začiatkom januára. Jedná sa o jedno z najmodernejších čínskych observatórií, ktorého história sa píše už takmer 100 rokov.

Najbližšie k Slnku sa táto kométa dostane 28. septembra 2024 a neskôr, 13. októbra, sa dostane aj najbližšie k Zemi. Astronómovia predpovedajú, že sa jej magnitúda na oblohe vyšplhá až na 0,7, vďaka čomu sa vyrovná aj tým najjasnejším hviezdam. Pri prelete okolo Zeme môže dokonca dosiahnuť magnitúdu -0,2, vďaka čomu bude, okrem Slnka a Mesiaca, najjasnejším objektom na oblohe.

Predpovede sú zatiaľ len predbežné a nie je možné s istotou povedať, ako veľmi jasná táto kométa bude. Podľa niektorých výpočtov nie je vylúčená ani magnitúda -5, avšak najprv musí prežiť prelet okolo Slnka. Takýto blízky prelet dokáže vplyvom intenzívneho žiarenia a silných slapových síl podobné objekty roztrhať na kusy.

Záhadný zelený chvost

Kométy môžu mať v niektorých prípadoch aj zelený chvost, ktorý ešte donedávna expertov miatol. Zistili však, že priblížením k Slnku sa kométa začne postupne zohrievať a organické látky nachádzajúce sa v jej jadre, sa začnú vyparovať a presúvať do komy, v ktorej slnečné žiarenie tieto organické molekuly rozbije a vytvorí diuhlík – ten je zodpovedný za zelené sfarbenie.

Nesmierne rýchla – takmer ju stratili

C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) sa pohybuje rýchlosťou až cez 290 000 km/h a momentálne sa nachádza medzi obežnými dráhami Saturnu a Jupiteru. Astronómovia ju navyše na chvíľu stratili po tom, čo vyhotovili jej snímky v januári a opäť sa ju podarilo identifikovať až vo februári vďaka observatóriu ATLAS, vysvetľuje EarthSky.

NASA/ESA/STScI/D. Jewitt (UCLA)

Ak predpovede vyjdú a všetko pôjde hladko, kométu bude možné koncom budúceho roka pozorovať aj voľným okom a pri skutočne dobrých podmienkach to platí aj pre jej chvost, ktorý vznikne blízkym preletom okolo Slnka. Kométy majú hneď dva chvosty. Tým prvým je prachový chvost, ktorý tvoria častice uvoľnené z kométy počas sublimácie ľadu. Nazýva sa koma, z latinského slova pre vlas, na ktorý sa takýto chvost podobá.

Druhý chvost je iónový a vzniká ionizáciou molekúl v kome pomocou solárneho ultrafialového žiarenia. Výsledky tímu dokazujú, že magnetické pole iónového chvosta ostáva aj dlho po tom, čo sa samotná kométa rozpadne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú