Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ak si našim pravidelným čitateľom, tak si si určite všimol, že vo FonTechu sa najnovšie začíname podrobnejšie venovať aj digitalizácii či informatizácii Slovenska, ktorá sa postupne stáva jednou z kľúčových oblastí smerovania našej krajiny.

Práve preto sme sa rozhodli pripraviť novú sériu článkov s názvom Slovensko: Digitálna krajina. V rámci nej sa čitateľom pokúsime čo najjasnejšie vysvetliť pripravované novinky, ktoré nás čakajú v najbližších rokoch.

V jednotlivých dieloch si bližšie rozoberieme hneď viacero oblastí, akými sú napríklad elektromobilita, odstránenie byrokracie, štátne aplikácie, elektronická komunikácia so štátom, elektronické občianske preukazy a mnoho ďalších zaujímavostí.

Okrem informovania a následného vysvetlenia však prinesieme aj vlastný názor na danú tému, zhodnotenia odborníkov, ale aj porovnanie s inými krajinami či v neposlednom rade to, aká je skutočná realita. Moderný a digitálny štát by mal občanom ušetriť čas, energiu, ale aj peniaze, no v praxi to nie vždy býva úplnou pravdou.

Ako to celé začalo

Aj v tomto prípade platí, že začiatky su veľmi ťažké. Napriek tomu, že prvé väčšie výsledky či širší záujem zo strany médií a samotných občanov sa začali dostavovať len pred pár rokmi, myšlienka spraviť Slovensko digitálnou krajinou vznikla už približne na prelome rokov 2006/2007. V tomto čase totiž došlo k vytvoreniu projektu s názvom Operačný program Informatizácia spoločnosti (OPIS). Hlavným cieľom bolo vytvoriť inkluzívnu informačnú spoločnosť a množstvo projektov zameraných na informatizáciu spoločnosti.

Napriek tomu, že prínos bol takmer minimálny, na informatizáciu sa od roku 2007 do roku 2016 vyčlenilo približne 900 miliónov €. Z obdobia fungovania tohto programu bolo pravdepodobne najmedializovanejšie jeho ukončenie. Mnohí si určite spomenú na vyššie priložené video, ktoré sa v tom čase stalo doslova hitom internetu.

Smutnou správou však je, že išlo o obrovskú vlnu kritiky, ktorá sa spustila na projekt OPIS. Program mnohí kritizovali kvôli predraženým IT zákazkám štátu, ktoré boli sčasti platené z eurofondov. Napriek tomu, že hlavným výsledkom mal byť systém, vďaka ktorému sa bude dať všetko vybaviť z pohodlia domova bez zbytočnej návštevy úradu, realita bola úplne iná.

Aj zlá reklama je reklama

Slovensko.Digital predstavuje občianske združenie, ktoré okrem iného stojí aj za týmto videom. Od roku 2016 predstavuje taktiež dôležitú súčasť digitalizácie našej krajiny, nakoľko ich hlavným cieľom je to, aby digitálne služby štátu boli jednoduché, dávali zmysel a mali normálne ceny. Jedná sa o akúsi protiváhu, nakoľko vďaka nim dochádza k väčšej kontrole či tlaku na štátne orgány, ktoré v súčasnosti do istej miery riadia digitalizáciu, schvaľujú IT zákazky či vytvárajú nové projekty. V tomto prípade je účasť dobrovoľníkov, širokej verejnosti či širšieho spektra odborníkov veľmi potrebnou súčasťou.

Rok 2016 bol kľúčovým

Práve rok 2016 môžeme v oblasti digitalizácie považovať za kľúčový. Od tohto bodu sa tieto oblasti začali hýbať správnym smerom a je im venovaná oveľa väčšia pozornosť, než kedysi. V tomto roku navyše došlo k vzniku nového Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorý predstavuje ústredný orgán štátnej správy pre oblasť informatizácie spoločnosti.

Pod jeho vedením bolo zrealizovaných množstvo projektov, na ktoré sa postupne v ďalších dieloch pozrieme o čosi bližšie. Napriek tomu, že do súčasnosti bolo zrealizovaných celkovo 53 projektov, mnohé z nich stáli obrovské množstvo peňazí a celkový výsledok, ktorý mali v praxi priniesť nie je úplne vždy stopercentný. Na druhej strane však aj vďaka zriadeniu tohto úradu došlo k impulzu, ktorý posúva digitalizáciu Slovenska na vyššiu úroveň a robí z nej čoraz dôležitejšiu tému.

Snaha o postupné odstránenie byrokracie

Ak už hovoríme o dôležitých impulzoch, minulý rok ÚPVII oznámil boj proti byrokracii, nakoľko do platnosti vstúpil Zákon proti byrokracii. Jeho hlavnou úlohou je eliminácia administratívnej záťaže a postupné odstránenie byrokracie. Zákon taktiež sľubuje komplexnú zmenu v úradníckej praxi, ktorá uľahčí život nie len podnikateľom, ale aj občanom.

S účinnosťou zákona súvisí aj spustenie nového webového portálu stopbyrokracii.sk, ktorý má občanom priniesť prehľad o tom, čo bude zákon znamenať v praxi. „Web stopbyrokracii.sk prináša ucelené informácie o zákone proti byrokracii a návody, ako postupovať pri odbúravaní administratívnej záťaže občanov, o ktoré sa náš úrad dlhodobo snaží,“ uviedol Richard Raši.

Nenechaj si ujsť
ÚPVII predstavil ďalšie inovatívne projekty slovenských startupov. Tieto nápady môžu priniesť až 70 % úsporu nákladov na IT

Plne digitálna krajina do roku 2030

Zhruba takto nejak vyzerali začiatky digitalizácie a informatizácie našej krajiny. V súčasnosti je už pripravených 61 ďalších projektov, ktoré sú súčasťou takzvaných balíčkov na odstránenie byrokracie, budovania eGovernmentu, digitalizácie a informatizácie spoločnosti.

Zobraziť celú galériu (3)
Stratégia predstavuje kľúčový a rozhodujúci materiál pre Slovensko na začiatku 21. storočia, kedy zákonite dochádza k transformácii industriálnej spoločnosti na spoločnosť informačnú. Zdroj fotografie: Pexels

Pri viacerých projektoch je dokonca naplánovaná spolupráca s inými európskymi krajinami, od ktorých sa v tejto oblasti ešte máme čo učiť. V neposlednom rade došlo k vytvoreniu viacerých stratégií, pričom pravdepodobne tou najzaujímavejšou je Stratégia digitálnej transformácie Slovenska, ktorá hovorí o tom, že Slovensko sa do roku 2030 stane plne digitálnou krajinou.

V tomto úvodnom dieli sme sa snažili opísať začiatky toho, ako vznikol nápad, že sa Slovensko stane digitálnou krajinou a čo všetko tomu predchádzalo. Ak ťa táto téma zaujíma, môžeš sa tešiť na ďalšie časti, v ktorých budeme podrobnejšie zisťovať, či sme na dobrej ceste, čo všetko nás čaká a ako reálne to pomôže samotným občanom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú