Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ministerstvo hospodárstva chce zintenzívniť dodávky skvapalneného plynu LNG na Slovensko. Minister hospodárstva Richard Sulík tvrdí, že situáciu s dodávkami plynu a ropy z Ruska sledujú na dennej báze a následne prijímajú opatrenia tak, aby Slovensko nepocítilo nedostatok plynu či ropy, informuje SITA.

Dostaneme plyn z Nórska

„Aj keď nateraz z Ruska prúdi plyn a ropa podľa zmluvných podmienok, zároveň sa intenzívne pracuje na znižovaní energetickej závislosti od tejto krajiny. V riešení je ďalšia dodávka skvapalneného plynu LNG, pričom máme záujem zintenzívniť tieto dodávky,“ zdôraznil šéf rezortu hospodárstva.

Minister zopakoval, že sa finišujú práce na plynovom prepojení s Poľskom. „Ide o severojužné plynové prepojenie Európy, ktoré umožní v dohľadnej dobe dodávky plynu z Nórska a cez terminály v Poľsku aj LNG plyn z celého sveta,“ dodal.

Unsplash / KWON JUNHO, Omid Armin

Slovensko má k dispozícii tankery so skvapalneným plynom LNG, ktoré Richard Sulík nazval plánom B v prípade, že prestane z Ruska tiecť dostatok plynu. Zásobníky krajiny sú navyše, podľa neho, plné.

Vykurovacia sezóna končí

Posledný marcový deň oficiálne končí na Slovensku zimná vykurovacia sezóna. „Som rád, že nedošlo k nejakým obmedzeniam a vďaka pravidelným stress testom sme mali priebežné korektné dáta,“ zdôraznil Sulík. Od piatku sa podľa neho začína s plnením zásobníkov plynu na budúcu sezónu.

Čo sa týka ruskej medializovanej požiadavky na platby za dodávku plynu v rubľoch minister uviedol, že Slovenský plynárenský priemysel (SPP) marcovú faktúru zaplatil v eurách, tak ako je dohodnuté v zmluve.

TASR - Jaroslav Novák

Platenie za plyn v ruských rubľoch odmietli západné krajiny všeobecne a Nemecko pre istotu aktivovalo predbežné varovanie pre prípad, že dôjde k zastaveniu dodávok zo strany Ruska. To kládlo podobné podmienky aj pre zákazníkov vesmírneho programu s plným vedomím, že sú neprijateľné.

„Zároveň je v tejto situácii dôležité zdôrazniť, že Slovensko plne podporuje spoločný postup členských krajín EÚ, vrátane jednotného nákupu plynu pre celú Úniu,“ podotkol minister.

Odstrihnutie od Ruska je náročné

Čo sa týka ropy, Slovensko má zabezpečené strategické zásoby tejto komodity na 120 dní, pričom zo zákona musia byť na úrovni minimálne 90 dní. Ďalšie zásoby ropy má aj rafinéria Slovnaft a Transpetrol. „V prípade, ak by došlo k prerušeniu dodávok ropy z Ruska, mám písomný prísľub spoločnosti Slovnaft, že bude dovážať potrebnú ropu cez ropovod Adria,“ uzavrel Sulík.

Ako však píše iDnes, aj to je len dočasné riešenie, pretože Rusko dodávalo do Európy ročne až 150 miliárd metrov kubických plynu a navýšenie o 15 miliárd, ktoré sľubujú Spojené štáty, stačiť rozhodne nebude. Európska únia má ešte niekoľko možností, avšak tak prudké odstrihnutie sa od ruského plynu je prakticky nemožné.

Slovenské elektrárne

Ideálnym riešením, ktoré ale nie je možné dosiahnuť v najbližších rokoch, je prechod na zelenú energiu a obnoviteľné zdroje, čo však predstavuje gigantickú investíciu a zásadné zmeny v celej infraštruktúre.

Navyše sa zdá, že aj v smere obnoviteľných zdrojov má Slovensko menší problém, keďže sa minister hospodárstva Richard Sulík spoliehal v oblasti elektromobility predovšetkým na vodík. Ten ale Európska únia po novom odmieta podporovať v kľúčovom odvetví autodopravy, kde technológia zásadne zaostáva za akumulátorovými elektromobilmi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú