Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ruská štátna vesmírna korporácia Roskozmos chce obchodovať už len v rubľoch, informuje rfi.fr.

Vyhlásil to kontroverzný riaditeľ Roskosmu Dmitrij Rogozin po tom, čo rovnaké vyhlásenie vydal aj prezident Vladimir Putin. Problémom je však to, že Roskozmos zostal takmer úplne bez zákazníkov, ktorí by mu v praxi platili. Západným partneromtotiz kládol  šialené a nesplniteľné požiadavky.

Obchodovať – ale s kým?

Ako navyše informuje TASR, podľa Rogozina je dnes nemožná aj spolupráca s Európou a teda Európskou vesmírnou agentúrou, ktorá bola jedným z najväčších partnerov ruského vesmírneho programu. Obe agentúry mali spoločne na Mars vyniesť vlastný rover.

„V tomto momente – po tom, čo Európska vesmírna agentúra a celé Európska únia zaujala šialený postoj voči (ruskej) špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine a zaviedla sankcie voči Roskozmosu – považujeme ďalšiu spoluprácu za nemožnú,“ vyjadril sa Dmitrij Rogozin pre čínsku televíziu.

Roscosmos/Úprava redakcie

Nie je tak jasné, s kým chce Roskozmos obchodovať v rubľoch, pretože mu už takmer žiadni iní zákazníci neostávajú. Rusko dokonca prišlo aj o veľkú zákazku internetových satelitov OneWeb, ktoré nakoniec vynesie SpaceX. Za tieto lety však firma zaplatila vopred a Rusko rezervované rakety použije na vlastné účely.

Desať voľných Sojuzov

Podľa Rogozina sa jedná o asi desať rakiet Sojuz, pričom ich využijú krajiny a spoločnosti, ktoré majú s Moskvou “priateľské vzťahy”, píše Reuters. Takých krajín je však čoraz menej a pre vesmírny program je to problém, pretože zoznam krajín, ktoré dokážu byť spoľahlivým partnerom v tak technologicky pokročilej oblasti, ako je vesmírny prieskum, nie je vôbec dlhý.

„Je jasné, že dodávanie našich produktov Európskej únii či Spojeným štátom a dostávanie dolárov, eur a iných mien, pre nás viac nedáva zmysel,“ vyjadril sa Vladimír Putin.

Zatiaľ nie je známe, čo Rusko na spomínaných raketách vynesie a kedy sa tak stane.

Roscosmos

V problémoch sa môže ocitnúť dokonca aj samotná výroba rakiet. Rusko je totiž v mnohých ohľadoch závislé na súčiastkach zo zahraničia a okrem automobiliek na to už doplatil aj jediný výrobca tankov v Rusku – Uralvagonzavod, ktorý bol kvôli nedostatku komponentov nútený pozastaviť výrobu.

Stále nie je jasné, kam až je Rusko ochotné zájsť. Predchádzajúce vyhrážky Rogozina hraničia so šialenstvom a nebojí sa hovoriť ani o páde Medzinárodnej vesmírnej stanice. Množstvo  radových zamestnancov však nesúhlasí a prekvapili aj kozmonauti, ktorí dorazili na ISS vo farbách Ukrajiny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú