Slovenskí študenti z FIIT STU vyvíjajú nástroj, ktorý bude používateľov chrániť pre zneužitím dát z ich telefónu. Využívajú pritom umelú inteligenciu, senzory na smartfónoch a behaviorálnu biometriu. Z tímového projektu sa tak môže stať platforma, ktorá zmení spôsob, akým zabezpečujeme naše smartfóny.

Tím pod názvom ByteCrowd, tvorený ôsmimi študentami inžinierskeho štúdia na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, vyvíja platformu Behametrics, ktorá má potenciál významne zvýšiť zabezpečenie našich smartfónov. Analyzuje správanie používateľa a na základe zozbieraných údajov vie určiť, či telefón práve nepoužíva neoprávnená osoba.

V prípade detegovania narušenia, smartfón uzamkne a zneprístupní všetky citlivé údaje na zariadení. Môže tak ísť o nadstavbu súčasných zabezpečovacích techník. Zadávanie vzorca, hesla, či biometrických spôsobov skenu odtlačkov a tváre. Všetky z nich totiž majú určité slabiny, ktoré by Behametrics mohol eliminovať.

Pri náročnej úlohe pomáha aj umelá inteligencia

Osem študentov pod vedením Ing. Kamila Burdu v rámci predmetu Tímový projekt, začalo pracovať s výsledkami niekoľkých štúdií, ktoré naznačujú, že každý z nás používa svoje mobilné zariadenie jedinečným spôsobom. Iný je úchop, pohyb s telefónom, tlak, ktorý používateľ generuje, aj to, akým spôsobom pohybuje prstami po displeji. Ide o znaky začlenené do disciplíny nazývanej behaviorálna biometria, ktorá sa zaoberá rozdielmi v správaní.

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Igaz / FonTech

Práve tieto údaje využíva a sleduje aplikácia Behametrics. Vďaka dotykovej obrazovke a akcelerometru, ktoré majú všetky moderné smartfóny, môže dané údaje zbierať a vyhodnocovať. Aby zabezpečenie mohlo začať fungovať, najskôr je potrebná fáza učenia sa.

Aplikácia musí zistiť zvyklosti a hlavné črty majiteľa zariadenia. Sleduje priemernú rýchlosť vykonania gesta, štandardnú odchýlku rýchlosti úkonov a ďalšie ukazovatele, na základe ktorých vytvára jeho jedinečný profil. Ako upresňuje vedúci člen tímu Kamil Burda, nejde o jednoduchú úlohu.

Pri používaní smartfónu totiž vykonávame rôznorodé úkony, pri ktorých sa naše úkony menia. Raz sedíme, inokedy stojíme či sa prechádzame, pri každej z týchto situácií konáme a správame sa trochu odlišne. Indikátory správania sa menia aj na základe toho, akú aplikáciu práve používame. Všetky tieto faktory zvyšujú náročnosť presnej identifikácie majiteľa zariadenia.

Tím ByteCrowd preto využíva umelú inteligenciu, ktorá sa v priebehu niekoľkých úvodných dní až týždňov, učí rozoznávať rozmanitú interakciu používateľa. Vytvára jeho jedinečný profil, ktorý bude následne slúžiť na zabezpečenie smartfónu. Po tejto fáze a získaní dostatku kľúčových ukazovateľov, je aplikácia pripravená zabezpečiť smartfón používateľa. Samotná autentifikácia po dostatočnom vzdelávacom procese trvá len niekoľko sekúnd a chráni citlivé údaje takmer v reálnom čase.

3 veľké ciele

Burda priznáva, že dnes je chybovosť ich riešenia behaviorálnej biometrickej autentifikácie ešte rádovo vyššia ako s použitím fyziologickej biometrie. Celý proces by sa dal spresniť už dnes, avšak zvýšenie časového intervalu na vyhodnotenie dát by zároveň znížilo použiteľnosť aplikácie. Aj preto sa ďalej venujú výskumu behaviorálnej biometrie, a to aj vlastnými silami na domovskej fakulte FIIT.

FonTech

Budúcim veľkým cieľom vývojárskeho tímu je, okrem zrýchlenia celého procesu autentifikácie, aj presunutie kompletnej funkcionality a analýzy správania sa na samotné zariadenie. Dnes musia zozbierané dáta putovať šifrovane na vzdialený server, kde sa spracovávajú. Pre bezproblémové fungovanie je tak potrebné online pripojenie. V budúcností sa má všetko podstatné odohrávať na samotnom zariadení a odosielať sa nebudú žiadne dáta. To znamená možnosť používania Behametrics offline a zároveň výrazné zvýšenie zabezpečenia a súkromia samotného používateľa.

Tretím veľkým cieľom je rozšírenie podporovaných zariadení. Ako dopĺňa vedúci člen tímu, dnes sa sústredia najmä na kompatibilitu s Androidmi, v budúcnosti sa však podpora zariadení výrazne rozšíri. Tím už má pripravenú infraštruktúru na zaznamenávanie dát z webových prehliadačov, a to nielen z mobilných zariadení, ale aj z desktopových počítačov. Podobné zabezpečenie by sa teda dalo používať aj iOS, Windowsoch a ďalších operačných systémoch.

Zo študentského projektu k finálnemu riešeniu

Behaviorálna biometria je možno ďalšou technológiou, ktorá úplne zmení spôsob, akým zabezpečujeme naše zariadenia. Vďaka aplikácii Behametrics, chcú ruku k dielu priložiť aj slovenskí študenti, ktorí chcú svoj nástroj nakoniec sprístupniť vývojárom. Je jasné, že pred tímom v zložení Matúš Čičman, Peter Bakonyi, Peter Kaňuch, Gergely Abelovsky, Michaela Nguyenová, Patrik Beka, Tomáš Lach, Jakub Kazimír a Ing. Kamil Burda stojí ešte veľa výziev, avšak, projekt, ktorý vznikol v rámci univerzitného predmetu, možno už čoskoro uvidíme aj na našich smartfónoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom