Spustenie dotácií pre na kúpu elektromobilov a plug-in hybridov sa včera skončilo veľkým fiaskom. Celá situácia však nekončí a dnešným dňom bolo ohlásené dočasné zrušenie registrácií na webe chcemelektromobil.sk. Nový termín spustenia registrácií sa odkladá na 16.12.2019 o 12:00.

Aktualizácia 12.12.2019 15:44

Ministerstvo vo svojej tlačovej správe uvádza, že už za prvé minúty spustenia registrácie zaznamenali 8 000 návštevníkov. Ori doteraz vyčlenených 5 miliónoch eur bolo možné podporiť maximálne 1 000 vozidiel v závislosti od ich typu. Po novom je však k dispozícii až 6 miliónový rozpočet, čím vzniká priestor podľa odhadov ministerstva na podporu maximálne 750 vozidiel na čisto elektrický pohon, respektíve 1 200 plug-in hybridov. Limit pre firmy sa zníži na max. 3 vozidlá s podporou, pričom doteraz mali firmy limit na 200 000 €. To značí približne 25 elektromobilov na firmu.

Aktualizácia 12.12.2019 13:42

Situácia sa začína zamotávať a podľa najnovších informácií TV JOJ, ktoré neskôr potvrdila aj Televízia Markíza, budú včerajšie registrácie kompletne anulované. Ministerstvo zároveň informovalo, že celkovú sumu vyčlenenú na dotácie zvýši na 6 000 000 € (z pôvodných 5 miliónov).

Pôvodný článok

Včerajším dátumom mala na Slovensku odštartovať registrácia záujemcov o dotáciu na kúpu elektromobilov a plug-in hybridov. Samotná registrácia mala byť spustená o 12:00, no včerajším dátumom sme priniesli informáciu, že obrovský nápor záujemcov nakoniec vyústil do pádu celého webu. Celá situácia bola o to zložitejšia, že niektorým žiadateľom sa podarilo odoslať registračné formuláre, no potvrdzujúce maily označili nesprávne časy registrácie.

Niektorí z postihnutých žiadateľov sa tak obávali, či ich žiadosti budú platné. Medzitým sa na stránke objavil oznam, že registrácia je dočasne pozastavená a dôvodom sú neočakávané technické príčiny a množstvo neoprávnených zásahov z externého prostredia bezprostredne po spustení registrácie. Predpokladaný termín opätovného spustenia registrácie bol tak stanovený na 12. 12. 2019 od 12:00.

Problémy sa nekončia a fiasko pokračuje

Nakoniec ale ani dnešným termínom registrácia nebola spustená. Na stránkach chcemelektromobil.sk sa objavilo dôležité upozornenie:

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE:
Vážení žiadatelia,
Z technických dôvodov bude registrácia spustená 16.12.2019 o 12:00

Registrácia žiadateľov o dotáciu sa tak dočasne zrušila a jej spustenie sa odkladá až na pondelok, 16.12.2019 o 12:00. Zdá s atak, že web stále sprevádza viacero technických problémov. Podľa portálu mojelektromobil.sk technici doposiaľ riešili nasledujúce problémy:

  • Problémy s dostupnosťou webu – tie sa mali objaviť okolo 12tej hodiny a boli spôsobené obrovskou nárazovou záťažou. Podľa všetkého ale mali trvať len krátko
  • Problémy s nastavením CORS – k dlhému načítavaniu stránok prispel problém s nastavením CORS (Cross-origin resource sharing – zdieľanie neoriginálnych zdrojov). Mnohým používateľom sa preto stránka nenačítala. Údajne ale mala fungovať používateľom so staršími prehliadačmi
  • Na stránkach webu chcemelektromobil.sk sa mal zobrazovať nevalidný certifikát „koku.sk“. Malo ísť o stránku, ktorá z webom pre registrácie nijako nesúvisela ale pochádzala z dielne rovnakej spoločnosti, ktorá mala na starosti web chcemelektromobil.sk
  • V potvrdzovacích mailoch bol uvedený nesprávny čas žiadosti. Tento problém zapríčinil, že žiadosť podaná o 12:40 bola označená časom podania o 11:40. V tomto čase ešte registrácie neboli spustené.
  • Žiadatelia o dotáciu na plug-in hybrid mali uvedenú nesprávnu výšku dotácie – 8 000 eur namiesto 5 000 eur.

Ministerstvo malo za technickými príčinami vidieť aj hackerský útok, no v tomto smere nepadli žiadne podrobnejšie informácie. Aktuálne sa čaká na usmernenie, v ktorom by malo ministerstvo informovať o tom, či registrácie z 11.12.2019 budú platné. Mnohí žiadatelia tak zúria a čakajú na rozhodnutie ministerstva. O ďalšom priebehu celej situácie budeme našich čitateľov priebežne informovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom