Nakupovanie z Číny výrazne skomplikovala od začiatku júla tohto roka nová legislatíva, kvôli ktorej majú aj Slováci po novom povinnosť platiť DPH za všetok tovar nakúpený z krajín mimo Európskej únie.

Colné poplatky sa stali problémom aj pri takom nákupe na populárnom Aliexpresse. Túto prekážku však plánuje vyriešiť Slovenská pošta, ktorá pripravuje spoluprácu s týmto najväčším čínskym e-shopom a aj Wishom, informoval v rozhovore portál živé.sk.

Nakupovanie zo zahraničia sa výrazne zmenilo

Od 1. júla platia nové pravidlá pri nakupovaní zo zahraničia mimo členských štátov EÚ. Po novom tak musia Slováci platiť DPH aj na tovar do 22 €. Tieto zmeny v zákone vláda prevzala z európskej smernice. Všetky zásielky tak budú musieť prejsť colným konaním, pričom colné vyhlásenie je potrebné podávať elektronicky.

Freepik (Úprava redakcie)

Pokiaľ však zákazník nechce preclievať tovar sám, môže využiť zastúpenie. Slovenská pošta však tento proces predražila, a to aj v prípade, ak sa zákazník rozhodne vybaviť colné konanie sám. Pošta si totižto nárokuje poplatok vo výške niekoľko eur. Bližšie informácie k tejto téme sme priniesli v samostatnom článku.

NEPREHLIADNI
AliExpress odbremení Slovákov. Pri nákupe sa automaticky postará o DPH – ako to bude fungovať?

Slovenská pošta začne spolupracovať s Aliexpressom a Wishom

Komplikované colné konanie už pred časom vyriešila Česká pošta, ktorá začala spolupracovať s najpopulárnejšími čínskymi e-shopmi. Ešte vlani na jeseň Česká pošta potvrdila spoluprácu s Aliexpressom pre rýchlejšie dodanie objednávok.

Po 1. júli, kedy začala nová legislatíva platiť aj v Česku, avizovala tamojšia pošta spoluprácu s Aliexpressom a Wishom, vďaka čomu nakupujúci nebudú musieť tovar zdaniť, všetko za nich vybaví pošta a internetový obchod. Zásielky tak budú vďaka tomu vopred prepustené do voľného obehu v EÚ a urýchli sa aj ich dodanie.

Najnovšie chystá takýto krok aj Slovenská pošta, ktorá sa podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa Martina Ľuptáka v rozhovore pre živé.sk pripojí k Českej pošte a začne spolupracovať s Aliexpressom a Wishom.

freepik (Úprava redakcie)

„Áno, veľké e-shopy túto možnosť majú. Preto sme prijali opatrenie, že sa pripojíme k zmluve s českou poštou s AliExpressom a Wishom. Dohoda je v štádiu finalizácie. Plánujeme, že bude účinná od polovice novembra,“ vyjadril sa Ľupták v rozhovore pre živé.sk.

Ešte takto pred rokom pritom Slovenská pošta podľa našich informácií spoluprácu s Aliexpressom nezvažovala. Situácia sa teraz mení a Slováci tak po novom nebudú musieť pri nákupe tovaru mimo EÚ pri doručení absolvovať colné konanie ani platiť ďalšie dodatočné poplatky.

Všetko vybaví už samotný obchod a Slovenská pošta. Zásielka tak príde zákazníkovi preclená a zároveň by sa malo skrátiť trvanie dodania. To ale neznamená nižšie ceny tovaru, zákazník totižto tak či onak pocíti preclenie tovaru a platbu DPH aj pri tom najlacnejšom tovare.

Tovar z EÚ príde rýchlejšie. Aliexpress otvorí sklad v Poľsku

V prípade zásielok pri nákupe v zahraničných e-shopoch, ktoré posielajú objednávky z EÚ skladov, sa nič nemení. Tovar bude rovnako ako doteraz pustený do voľného obehu a zákazníkovi dodaný bez preclievania. Aliexpress pritom plánuje otvoriť nový sklad tovaru pre Slovákov v susednom Poľsku, odkiaľ bude posielať množstvo naskladneného tovaru.

YouTube

Podľa Denníka E, ktorý citoval správu ČTK, začne tento poľský sklad Aliexpressu v meste Lodž fungovať už od 11. novembra a zákazníci si tak budú môcť pri výbere tovaru nechať zásielku doručiť aj z tohto skladu. Ide o prvé centrum AliExpressu v strednej a východnej Európe. Doručiť tovar na Slovensko by mal do 3 dní, v rámci Poľska to vraj stihne ešte o 24 hodín skôr.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú