Nakupovanie zo zahraničných krajín mimo Európskej únie je oddnes drahšie. Rovnako ako v iných krajinách EÚ (okrem Česka), aj na Slovensku začali od 1. júla platiť avizované zmeny, kvôli ktorým zaplatíme DPH za každú jednu zásielku aj pri tovare z obľúbeného AliExpressu. Najväčší čínsky e-shop však na veľké zmeny v krajinách EÚ myslel a o platbu DPH sa pri lacnom tovare postará za zákazníka, informuje ChinaPlanet.

Výhodné nákupy z Číny sa predražujú

Od začiatku tohto mesiaca sa tak ľudia pri nákupe tovaru napríklad z Číny už nevyhnú colnému konaniu, v ktorom budú musieť zaplatiť daň z pridanej hodnoty (DPH) aj pri zásielkach s hodnotou do 22 €. Toto je jednou z najväčších zmien, ktoré nariadila EÚ, nakoľko doteraz boli objednávky do 22 € od DPH oslobodené, no to sa zmenilo.

YouTube

NEPREHLIADNI
Nákupy z Číny sú oddnes drahšie. DPH zaplatíme za všetok tovar (+prehľad všetkých nových zmien)

V prípade ostatných zásielok vyššej hodnoty sa nič nemení a za tovar nad 150 € tak naďalej treba platiť DPH + clo. Za tovar do 150 € sa platí iba DPH. Mnohí však môžu byť novými zmenami poriadne prekvapení a nemusia byť oboznámení s procesom colného vyhlásenia. Na tieto úkony budú klienti potrebovať elektronický občiansky preukaz s čipom. Všetky potrebné detaily o nových zmenách sme priniesli v samostatnom článku.

AliExpress vybaví DPH za teba

Najväčší čínsky e-shop AliExpress však pomôže zákazníkom a DPH zaplatí za nich už pri objednávke tovaru, ktorého cena bude navýšená o daň z pridanej hodnoty pre každú európsku krajinu. Na Slovensku je to práve spomenutých 20 %. Výsledná cena tovaru tak bude vyššia o 20 % a AliExpres uhradí a vybaví správne konanie.

AliExpress

V prípade drahších zásielok nad 150 €, kde je potrebné platiť DPH aj clo, by sa mali o proces postarať predajcovia tovaru. Pri lacnejších zásielkach z AliExpressu by však už zákazník po doručení do krajiny EÚ nemal riešiť správne konanie a platbu DPH. Pokiaľ by mu však bolo napriek tomu DPH naúčtované a musel absolvovať preclievanie, AliExpress mu náklady preplatí.

AliExpress

Podobne to potom platí aj pri zásielkach, ktoré boli vrátené a zákazník má právo na vrátenie peňazí. Okrem ceny tovaru mu tak bude vrátená aj hodnota DPH.

Pozor na tovar objednaný pred 1. júlom

Treba však podotknúť, že vybavenie colného vyhlásenia a platby DPH pri tovare do 150 € na AliExpresse neplatí pre tovar, ktorý zákazník objednal pred 1. júlom 2021.

V tomto prípade tak e-shop nedokáže zjednodušiť tento proces a preclievanie je  na pleciach konečného zákazníka v prípade, že si objednal tovar, ktorý sa nachádza mimo európskych skladov.

Pokiaľ totiž nakúpi tovar, ktorý sa už nachádza v niektorom zo skladov EÚ, zásielka mu bude v každom prípade doručená bez ďalšieho preclievania a platby DPH.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom