Nakupovanie tovaru zo zahraničných a najmä čínskych obchodov bude od druhej polovice roka 2021 drahšie ako doteraz. Vyplýva to z nariadenia Európskej únie, ktoré ustanovuje menej vypĺňania údajov pri colnom konaní, no zároveň rozširuje vyrúbenie poplatku DPH a cla aj pre tovar do hodnoty 150 €.

Aktualizácia 1. júla: 

Od dnešného dňa platia nové pravidlá pri nakupovaní zo zahraničia mimo členských štátov EÚ. Po novom tak musia Slováci platiť DPH aj na tovar do 22 €. Všetky zásielky tak budú musieť prejsť colným konaním, pričom colné vyhlásenie je potrebné podávať elektroniky. Pokiaľ však zákazník nechce preclievať tovar sám, môže využiť zastúpenie.

Slovenská pošta však tento proces predraží, a to aj v prípade, ak sa zákazník rozhodne vybaviť colné konanie sám. Pošta si totižto nárokuje poplatok vo výške niekoľko eur. Bližšie informácie k tejto téme sme priniesli v samostatnom článku.

Aktualizácia 24. júna: 

Nové pravidlá preclievania tovaru pri nákupe z krajín mimo EÚ začnú platiť vo všetkých členských štátoch únie už o týždeň. Povinnosť platby DPH za objednaný tovar sa bude po novom vzťahovať na všetky zásielky aj s hodnotou nižšou ako 22 €. Všetky potrebné detaily a informácie o nových zmenách sa dočítaš v článku nižšie.

Aktualizácia 20. mája: Článok bol upravený a znovu zaradený do vydania s aktuálne platnými informáciami.

Slovenská vláda v lete 2020 schválila novelu zákona, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2021. Pravidlá pre predaj na diaľku začnú platiť už o niekoľko týždňov. Hlavnou novinkou je, že pravidlá platia aj pre zásielky do 22 €. Tieto zmeny v zákone vláda prevzala z európskej smernice.

Počet tovaru dovážaného do priestoru Európskej únie sa v posledných rokoch neustále zvyšoval, čo vytváralo veľký nápor na colné systémy. Vo veľa prípadoch sa jedná práve o zásielky s nízkou hodnotou do 22 €, u ktorých doteraz nemuseli Slováci platiť DPH a ani clo.

Pri mnohých objednávkach tak mohli obchodníci z Číny využívať systém, v ktorom uviedli na zásielku nízku cenu, aby sa balík mohol vyhnúť colnému konaniu a platby dane z pridanej hodnoty (DPH).

Európska únia predraží nakupovanie z Číny

Od júla tak bude DPH a clo platné aj pre lacný tovar s cenou do 22 €. Zároveň bude pri colnom konaní potrebných 3-krát menej údajov ako tomu bolo doteraz. Tým sa zvýšia poplatky pri kúpe tovaru v Číne, no uľahčí sa „papierovanie“ pri vybavovaní colného konania.

Kto môže vybaviť colné konanie za teba?

V prípade preclenia tovaru alebo platby DPH je možné využiť poskytované služby, ktoré nájdeme napríklad aj u Slovenskej pošty, či jednotlivých kuriérskych spoločností, teda u doručovateľov, ktorí majú tovar dodať adresátovi.

Jednou možnosťou je nechať vybaviť colné konanie priamo Slovenskou poštou, pokiaľ je tá doručovateľom tovaru, ktorý si zákazník z Číny alebo inej zahraničnej krajiny objednal. Cena vybavenia colného konania je podľa cenníka Slovenskej pošty je 4 €. Pošta pritom konanie vybaví aj bez prítomnosti adresáta, no v prípade potreby ho môže vyzvať na zaslanie potrebných dokladov.

TASR/Pavol Ďurčo

Colné služby však môžu vybaviť priamo aj kuriérske spoločnosti, ktoré dokážu pokryť bežné colné konania, ale aj špecializované colné deklarácie. Ceny sa u jednotlivých spoločností môžu líšiť, no vo všeobecnosti si môžu za takúto pomoc vypýtať viac ako Slovenská pošta.

Nenechaj si ujsť
Aké máš možnosti reklamácie ako zákazník pri nakupovaní z najznámejších čínskych e-shopov?

Ku príkladu môže takéto konanie vybaviť aj DHL, avšak vtedy sa poplatok za colné konanie pre bežného zákazníka (adresáta, ktorý nie je zmluvne viazaný s kuriérskou spoločnosťou) vyšplhá na 20 €. Pri zastupovaní zákazníka si kuriérska služba vypýta všetky potrebné doklady a splnomocnenie na zastúpenie.

Ako prebieha colné konanie bez zastúpenia?

Pokiaľ by sa ale adresát rozhodol absolvovať colné konanie bez zastúpenia Slovenskou poštou alebo kuriérskou spoločnosťou, musí využiť elektronickú komunikáciu s Finančnou správou. V takomto prípade bude potrebný aj kvalifikovaný elektronický podpis (KEP), ktorý je možné vytvoriť len s občianskym preukazom s elektronickým čipom.

Potrebná je potom aj faktúra za kúpený tovar zo zahraničného e-shopu a potvrdenie o platbe, čím sa potvrdí hodnota tovaru. Ďalej je tiež potrebné podpísať čestné vyhlásenie, ktorým sa osoba zaručí za hodnotu, obsah zásielky a účely jej využitia. Pri prvom zastavení zásielky však občan dostane aj podrobný návod, ktorý mu pomôže celý proces zvládnuť.

Pošta pomôže s novou službou

Slovenská pošta pre svojich zákazníkov spúšťa novú službu zabezpečenie elektronického colného konania. Na základe splnomocnenia a za poplatok 9 € klientom poskytne kvalitne, komfortne a rýchlo vybavenie colného konania. Klient za colnú deklaráciu zaplatí jeden z najnižších poplatkov na slovenskom trhu.

Clo, ako aj poplatok klient zaplatí priamo pri doručení zásielky. Nová služba Slovenskej pošty predstavuje kompletný servis v colnom konaní, a to uskladnenie zásielky, zloženie colnej zábezpeky, notifikovanie zákazníka, ako aj kompletizáciu dokumentov nevyhnutných pre colné konanie.

Kompletná dokumentácia a komunikácia bude zo zákazníkom po zaslaní splnomocnenia prebiehať elektronicky. Vďaka 9 eurovému poplatku pošta zabezpečí preclenie jednej zásielky s maximálne tromi položkami, za každú ďalšiu položku v jednej zásielke si zákazník priplatí len 2 €.

Slovenská pošta tak prichádza s vlastnou službou, ktorou bude konkurovať kuriérskym spoločnostiam. Pri doterajšom doručovaní zásielok zo zahraničia mohli zákazníci využiť zastúpenie v colnom konaní aj od kuriérskych služieb ako DLH a UPS, avšak tie si za zastúpenie vypýtajú výrazne vyššie poplatky. Porovnanie cien niektorých služieb sme uviedli v detailnej tabuľke.

S elektronickým občianskym preukazom to má ísť jednoduchšie

Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská, zjednodušené preclievanie bude podmienené zriadením elektronickej komunikácie s colnými orgánmi. Na tieto úkony budú klienti potrebovať elektronický občiansky preukaz s čipom.

Zásielky v hodnote do 150 eur, ktoré budú oslobodené od cla a nebudú predmetom zákazov a obmedzení, si budú môcť klienti precliť sami prostredníctvom nového portálu na preclievanie.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (Úprava redakcie)

Vyhnú sa tak ďalším poplatkom, ktoré si prepravcovia alebo špedičné spoločnosti účtujú podľa svojich cenníkov. Na využívanie portálu bude potrebný elektronický občiansky preukaz s čipom (eID), čítačka kariet, nainštalované podpisové komponenty a vytvorený kvalifikovaný elektronický podpis.

Po prihlásení na portál bude klient automaticky presmerovaný do svojej privátnej zóny odkiaľ bude môcť podávať colné vyhlásenie, ktoré bude výrazne jednoduchšie. Oproti štandardnému colnému vyhláseniu bude totiž obsahovať oveľa menej údajov.

Pôvodný termín sa kvôli koronavírusu posunul

Únia tak chce týmto rozhodnutím taktiež zmierniť príliv zásielok zo zahraničia. Mnohé IT systémy a colní deklaranti totiž kvôli veľkým objemom zásielok nestíhali spracovať colné vyhlásenia a konania včas.

Podľa doterajších pravidiel si mohol zákazník objednať z Číny tovar do 22 € a vyhnúť sa colnému konaniu a platbe DPH. Pri tovare od 22 € do 150 € bolo nutné zaplatiť DPH, avšak nebolo potrebné vybavovať preclenie objednávky.

Zobraziť celú galériu (2)
Európska komisia (Úprava redakcie)

Po novom nebudú nákupy v obľúbených čínskych obchodoch tak výhodné, ako doteraz. Už aj lacné doplnky ku smartfónom, bižutéria a ďalší podobný tovar za menej ako 22 € bude podliehať novým pravidlám. Zhrňme si teda, čo bude ľudí čakať od začiatku júla v budúcom roku.

  • Prvým scenárom je, že sa DPH uplatní už priamo pri nákupe v čínskom alebo inom zahraničnom e-shope, ktorý následne odvedie daň cez svojho sprostredkovateľa v danej krajine. Zákazník však bude odbremenený od ďalších úkonov a bude môcť už len čakať na doručenie tovaru.
  • Ďalším scenárom je verzia, v ktorej bude tovar preclený v krajine doručenia, teda bude môcť zákazník využiť zástupcu pošty (vyššie spomínaná nová elektronická služba) alebo kuriérsku službu na zastúpenie v colnom konaní, respektíve ho môže vybaviť sám. Byrokracii sa však v takom prípade nevyhne.
Koľko zaplatíme po novom pri nákupe zo zahraničia?

Tovar do 150 € (iba DPH):

  • Pri nákupe tohto tovaru bude potrebná platba dane z pridanej hodnoty vo výške 20 %. Pri tovare s hodnotou napríklad 20 € bude hodnota DPH vo výške 20 % z ceny tovaru, teda 4 €, ktoré sa pripočítajú k výslednej cene.
  • Po započítaní poplatku za zastúpenie pri colnom konaní Slovenskou poštou vo výške 4 € sa tak cena navýši na 28 € (bez poplatku za poštovné). Pri takomto nákupe sa však jednoznačne neoplatí využiť zastúpenie kuriérskou spoločnosťou, ktorá by si v niektorých prípadoch mohla vypýtať aj poplatok vyšší ako je samotná cena lacného tovaru.

Tovar nad 150 € (DPH + clo) :

  • Zásielky s vyššou hodnotou ako 150 € už museli aj doteraz prejsť colným konaním (hodnota cla je od 3 – 11 %) a adresát musel za tovar zaplatiť aj DPH. Pripomíname však, že colné konanie sa nevzťahuje na tovar ako smartfóny, počítače, notebooky, GPS navigácie či podobné elektronické zariadenia.

V článku boli využité materiály SITA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP