Slovensko sa od 1. februára môže radovať – dorazila k nám menšia banková revolúcia v podobe okamžitých platieb.

Klienti štyroch slovenských bánk si už môžu navzájom posielať peniaze okamžite a platba dorazí do 10 sekúnd – vrátane noci, víkendov či sviatkov. Predtým sme na takéto platby čakali až 1 či 2 pracovné dni.

Platby do 10 sekúnd

Zavedenie okamžitých platieb na Slovensku je z pohľadu klientskeho komfortu významná udalosť. Klienti môžu posielať a prijímať platby rýchlejšie, dokonca aj v rámci zapojených európskych bánk,“ približuje hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová. Tatra banka okamžité platby ponúka bezplatne v rámci balíka služieb.

Tatra banka – Okamžité platby sa na Slovensku spustili od 1. februára.

Prečo je to dôležité?

Okamžité platby majú veľký potenciál digitalizovať tie posledné zvyšky trhu, kde sa stále platí v hotovosti.

Napríklad, domáci majstri, opravári, automechanici alebo opatrovateľky detí po dokončení práce zvyčajne vyžadujú platbu v hotovsti – po zavedení okamžitých platieb však môžu fungovať bezhotovostne, pokiaľ obaja účastníci používajú banku zapojenú v schéme týchto platieb.

pexels/Mikhail Nilov – Okamžité platby majú potenciál výrazne pomôcť aj živnostníkom.

Podnikatelia sa môžu tešiť

Odvody a dane: Nad plánovaním prevodov v doterajšom systéme museli podnikatelia často premýšľať – tí, ktorí museli do určitého termínu odvádzať odvody či dane, museli s dĺžkou prevodu rátať a posielať peniaze o pár dní skôr. Tomu museli prispôsobiť aj svoj cash flow. Ak sa príjemcovia zapoja do okamžitých platieb, podnikatelia by mohli posielať peniaze štátu až v posledný deň.

Lepší cashflow: Ďalší dôvod na radosť môžu mať podnikatelia aj zo zlepšeného toku peňazí. Kým doteraz museli čakať aj niekoľko dní, kým mohli s peniazmi pracovať, od 1. februára ich majú na účte takmer okamžite.

Nejde pritom len o kozmetickú úsporu niekoľkých hodín či dní, pri exponovaných obdobiach ako Vianoce či Black Friday prinesú okamžité platby e-shopom reálnu pridanú hodnotu, a to najmä v obdobiach s vyšším množstvom objednávok.

S okamžitými platbami dáva veľký zmysel využívať aj službu Premium API od Tatra banky, ktorá podnikateľov odbremeňuje od ďalšej činnosti. Tatra banka toto riešenie ponúka klientom všetkých bánk a pre svojich klientov dokonca úplne bezplatne.

API od Tatra banky rieši jeden vážny problém – aj keď podnikateľ získa okamžité platby naraz, stále ich musí ručne zadať do fakturačného systému. Takéto párovanie platieb je takmer vždy obmedzené časovými možnosťami konateľa alebo finančného oddelenia. Prostredníctvom Premium API je však možné platby na bankovom účte automaticky párovať s mnohými fakturačnými systémami.

Samotná implementácia takéhoto „párovača platieb“ je veľmi jednoduchá, stačí si ju vyklikať v nastaveniach fakturačného systému. Premium API podporujú napríklad KROS, SuperFaktúra, Účto+, Accai, BILLDU a mnoho ďalších.


Ide o zaujímavú službu pre každú firmu či živnostníka, ktorí pravidelne vystavujú faktúry. Na Slovensku si stále množstvo podnikateľov vystavuje faktúry vo Worde alebo v Exceli. Ak si však podnikateľ zvolí fakturačný systém, má istotu, že jeho faktúry budú vystavené správne a v súlade s platnou legislatívou.

A ak firma, ktorá fakturačný systém poskytuje, spolupracuje zároveň aj s Tatra bankou, podnikateľ môže používať automatické párovanie platieb.

Získaj viac informácií o Premium API →

pexels/Mikhail Nilov – Kombinovanie okamžitých platieb s automatickým párovaním platieb, ako Premium API, môže podnikateľom ušetriť desiatky hodín práce ročne.

Nová éra bankovníctva

Premium API je len jedna z technológií, ktorá spadá pod takzvaný open banking (otvorené bankovníctvo), pomerne nový koncept založený na službách tretích strán, ktoré s bankou aktívne a automaticky komunikujú.

Na komunikáciu softvéru s iným softvérom slúži takzvané API rozhranie (Application Programming Interface). To medzi dvomi systémami aktívne a automaticky vymieňa informácie. Bankové API tak napríklad dáva tretím stranám možnosť automaticky a bezpečne získavať užitočné dáta priamo z banky.

A presne tak funguje aj Premium API – vytvára akýsi most medzi bankou a fakturačnými systémami, ktoré tak okamžite vedia, že platba dorazila a patrične ju aj automaticky označia.

Tatra banka – Open banking má obrovský potenciál. Tatra banka je jedna z prvých bánk v strednej Európe, ktorá sa doň vrhá naplno.

Samotná technológia API je tu s nami už dlhé roky, jej využívanie v bankovníctve sa však len postupne začína. Čerpať akékoľvek dáta z banky môže chcieť veľké množstvo subjektov – napríklad aj šikovné aplikácie, ktoré pomáhajú trackovať každodenné výdavky.

Open banking nielenže pomáha eliminovať monotónne aktivity ako párovanie platieb, no posúva nás dopredu v rámci ultimátneho technologického cieľa – internetu vecí (IoT), kde všetky zariadenia navzájom komunikujú bez toho, aby sme museli čokoľvek potvrdzovať alebo odklikávať.

Je preto skvelou správou, že sa Tatra banka ako jedna z prvých bánk v strednej Európe v tejto téme aktivizuje a klientom rovno ponúka pripravené API na párovanie platieb, čím potvrdzuje svoju pozíciu digitálneho inovátora.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú