Slovenský expert na malvér pracujúci pre ESET na svojom blogu pravidelne poskytuje informácie o škodlivých aplikáciách pre Android. Septembrová sumarizácia ukázala viac ako 170 aplikácií so škodlivým kódom v Google Play obchode. 

Aj na Slovensku máme expertov, ktorými sa môžeme vo svete chváliť. Jedným z nich je Lukáš Štefanko, ktorý je pracovníkom ESETu už od roku 2011. Postupne z pozície analytika na Windows malvér prešiel k pozícii Android malvér analytika. Neskôr založil aj svoj vlastný blog, na ktorom pravidelne informuje o nebezpečných aplikáciách pre Android, ktoré obsahujú škodlivý kód.

172 aplikácií s počtom viac ako 300 miliónov inštalácií

Posledná septembrová sumarizácia škodlivých aplikácií, ktoré Štefanko na svojom blogu uviedol, ukazuje na 172 nebezpečných aplikácií nachádzajúcich sa v Google Play. Celkovo 48 z nich bolo zasiahnutých adwareom a čo je ešte zaujímavejšie, dokopy vykázali viac ako 300 miliónov inštalácií.

Samozrejme, tento vysoký počet inštalácií nie je sumárom za mesiac september, ale za podstatne dlhšiu dobu. Je skôr ukazovateľom toho, akým problémom z hľadiska bezpečnosti čelí Google a Android samotný. Google už dlhodobo pracuje na zamedzení dostupnosti nebezpečných aplikácií vo svojom obchode, no ich tvorcovia skrývajú nebezpečný kód čoraz sofistikovanejšie.

Obchod Google Play trápia škodlivé aplikácie rôzneho druhu

Okrem aplikácií a adware boli v zozname identifikované aplikácie, ktoré boli zamerané na podvody v snahe okradnúť ľudí o peniaze, podvodné prémiové SMS predplatné služby, skryté reklamy, bankové vírusy či falošné antivírusy. Našťastie vďaka iniciatíve expertov ako je Štefanko sú takéto aplikácie hlásené priamo Googlu, ktorý škodlivé aplikácie odstráni.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP