Majitelia elektrických kolobežiek sú po novom podľa zákona vnímaní ako vodiči nemotorových vozidiel, z čoho im vyplývajú aj povinnosti pri dodržiavaní pravidiel cestnej premávky. Podobne ako cyklisti, aj oni majú povolenú určitú hladinu alkoholu v krvi, avšak len vo vybraných prípadoch. Polícia SR upozorňuje na nerešpektovanie pravidiel a alkohol v krvi aj u týchto vodičov. Dôkazom je nedávny prípad z Bratislavy.

Donedávna nemal zákon pre majiteľov elektrických kolobežiek jasnú definíciu, no to sa zmenilo v závere minulého roka. Od januára pritom platia pravidlá, podľa ktorých nie je majiteľ takejto kolobežky iba chodcom, ale vodičom nemotorového vozidla.

Vzhľadom k tomu je taktiež povinný dodržiavať pravidlá bezpečnosti a neohrozovať cestnú premávku. Elektrické kolobežky sa stali obľúbeným dopravným prostriedkom v mnohých mestách aj na Slovensku, kde ich využíva čoraz viac ľudí. K popularizácii pomohli aj zdieľané služby, v ktorých si môžeme elektrickú kolobežku požičať už za malý poplatok. Aj tu však platia určité pravidlá.

Zákon platí aj pre vodičov elektrickej kolobežky. Tolerancia alkoholu ale niektorým nestačí

Vodič takéhoto nemotorového vozidla môže mať podobne ako cyklisti určitú hladinu alkoholu v krvi. Podľa zákona je však tolerancia len do 0,5 promile, čo platí iba pri jazde v meste, obci alebo po cestičke pre cyklistov. V iných prípadoch musí byť cyklista a vodič elektrickej kolobežky triezvy.

Pokiaľ teda niekto nafúka pri kontrole viac, môže dostať pokutu. Mnohí napriek zákonu pravidlá pri jazde na elektrických kolobežkách nerešpektujú, jazdia neprimerane, rýchlo alebo dokonca viacerí na jednej kolobežke.

Zobraziť celú galériu (1)
Niektorí používatelia jazdia na kolobežkách veľmi nebezpečne, SITA

Polícia v tomto smere poukázala v príspevku na Facebooku na nedávny prípad nehody vodiča elektrickej kolobežky v Bratislave, ktorý bol pod vplyvom alkoholu, stratil počas jazdy rovnováhu a utrpel zranenia.

Vodič v Petržalke následne nadýchal až 2,04 promile a prekročil tak povolenú hladinu alkoholu v krvi o viac ako 1,5 promile. Podľa zverejnenej fotografie sa jednalo o vodiča, ktorý jazdil na elektrickej kolobežke zo zdieľanej služby Boltu. Ten mal pre jazdu na kolobežke špecifické podmienky.

Podľa sadzobníka pokút pritom hrozí takémuto vodičovi nemotorového vozidla za jazdu pod vplyvom alkoholu do 1 promile pokuta 20 €. Pokiaľ sa preukáže, že hladina alkoholu v krvi bola viac ako 1 promile, polícia potom predkladá prípad príslušnému správnemu orgánu.

Ani počas jazdy na elektrickej kolobežke to teda netreba s alkoholom preháňať, najlepšou prevenciou je jednoznačne jazdiť triezvy. Okrem tohto však musia vodiči spĺňať aj ďalšie povinnosti, aby neohrozovali chodcov a ostatných účastníkov cestnej premávky.

Kadiaľ môžu vodiči e-kolobežiek jazdiť a ako musia byť vybavení?

Vodič elektrickej kolobežky môže podľa nového zákona jazdiť vpravo po cyklotrasách a v prípade, ak tie nie sú dostupné, tak po pravom okraji vozovky, prípadne po pravej krajnici. Majiteľ e-kolobežky nesmie viesť kolobežku bez držania riadidiel, ťahať za ňou vozík alebo iné predmety, ktoré by sťažovali riadenie kolobežky.

Jazdiť je možné len jednotlivo za sebou, alebo najviac v dvojici vedľa seba, avšak len po cestičke pre cyklistov, pokiaľ nie je ohrozená bezpečnosť.

Elektrické kolobežky musia spĺňať špecifické pravidlá a byť vybavené prvkami, ktoré majú ochrániť vodiča počas jazdy aj v noci a za zhoršeného počasia.

Takejto kolobežke teda nesmie chýbať odrazové svetlo červenej farby so svietidlom červenej farby vzadu a bielym svietidlom vpredu a odrazové svetlo bielej farby. Vodič je pritom povinný za zníženej viditeľnosti mať reflexnú vestu. Dôležitým bezpečnostným prvkom je aj ochranná prilba, avšak nosenie prilby, podobne ako u cyklistov, je mimo obce a mesta povinné len pre osoby mladšie ako 15 rokov.

Ďalšie články:

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú