Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najnovším trendov v osobnej doprave sa v mestách stávajú elektrické kolobežky, ktoré sú ideálnym prostriedkom pre rýchlu prepravu na vzdialenosť niekoľko desiatok kilometrov. Zákon však tieto zariadenia doteraz neregistroval a nerozlišoval od klasických kolobežiek, no to sa čoskoro zmení. Prinášame ti odpovede na najčastejšie otázky o zmene zákona o cestnej premávke, ktoré ti vysvetlia, čo všetko sa mení pre majiteľov elektrických kolobežiek.

Trend elektrických kolobežiek sa rozrástol najmú v uplynulých rokoch, kedy si ich zaobstaralo čoraz viac ľudí, aby sa mohli bez zdĺhavého čakania rýchlo dostaviť na vybrané miesta v mestách plných áut. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky však upravilo zákon, ktorý mení definíciu pojmu „kolobežka“ a prináša nové zmeny pre používateľov elektrických kolobežiek. Všetko, čo si doteraz o zmenách nevedel, nájdeš v nasledujúcich odpovediach.

Aké zmeny predstavuje nový zákon pre majiteľov elektrických kolobežiek?

Zákon č.106/2018 Z. z. § 4 – Kategórie vozidiel ods. 8 mení pohľad na používateľa elektrickej kolobežky a pokým doteraz bol vnímaný ako chodec, v novom zákone sa stáva vodičom nemotorového vozidla, teda preňho platia pravidlá cestnej premávky ako pre cyklistov.

Platia zmeny pre všetky kolobežky s pomocným motorčekom?

Zmeny platia pre všetky elektrické kolobežky, a to bez ohľadu na ich výkon, výbavu a iné vlastnosti. Hoci mohli byť kolobežky s výkonom viac ako 250 W a rýchlosťou väčšou ako 25 km/h považované za „bicykel“ a ich vodič za cyklistu, zákon doteraz neurčoval elektrické kolobežky v samostatnej kategórii. Po novom sú zaradené do kategórie V medzi vozidlá iné ako kategórie L.

Aké povinnosti má majiteľ takejto kolobežky a kadiaľ môže jazdiť?

Pre vodiča elektrickej kolobežky platia podľa zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke rovnaké pravidlá ako pre cyklistov. Vodič elektrickej kolobežky môže podľa nového zákona jazdiť vpravo po cyklotrasách a v prípade, ak tie nie sú dostupné, tak po pravom okraji vozovky, prípadne po pravej krajnici. Majiteľ e-kolobežky nesmie viesť kolobežku bez držania riadidiel, ťahať za ňou vozík alebo iné predmety, ktoré by sťažovali riadenie kolobežky.

Akým spôsobom môžu jazdiť majitelia e-kolobežky po cestách a cyklotrasách?

Vodiči elektrickej kolobežky smú jazdiť podobne ako cyklisti len jednotlivo za sebou, to neplatí pri jazde po cestičke pre cyklistov, kde smú jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky.

Aká je tolerancia na alkohol v krvi?

Tolerancia alkoholu v krvi je aj pre vodičov elektrických kolobežiek rovnaká ako u cyklistov. Pri kontrole môže vodič nafúkať najviac 0,5 promile.

Platí povinná výbava cyklistov aj pre majiteľov e-kolobežky?

Vodič elektrickej kolobežky musí mať povinnú výbavu ako cyklisti, tzn., že za zníženej viditeľnosti sú potrebné reflexné prvky ako reflexná vesta, odrazové svetlo červenej farby so svietidlom červenej farby vzadu a bielym svietidlom vpredu a odrazové svetlo bielej farby.

Aké sú pokuty za porušenie zákona o cestnej premávke pre cyklistov?

Ceny pokút za porušenie zákona o cestnej premávke, ktoré po novom platia aj pre vodičov elektrických kolobežiek:

  • Ohrozovanie iných účastníkov cestnej premávky – 60 €
  • Jazda bez reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti – 30 €
  • Jazda mimo obce bez ochrannej prilby – 10 €
  • Nerešpektovanie dopravnej značky a dopravného zariadenia – od 30 do 150 €
  • Prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti – od 50 €
  • Venčenie psa, ťahanie vozíka alebo iných predmetov – 60 €

Odkedy platí nový zákon?

Zákon platí od 1. januára 2020.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú