Zdieľané služby, v ktorých si môžu Slováci zapožičať elektrické kolobežky, bicykle či skútke, sa stali vo viacerých mestách obľúbeným spôsobom, ako sa jednoducho a za malý poplatok dostať z bodu A do bodu B aj bez hromadnej dopravy.

Bolt uplatňuje pri zdieľaných kolobežkách vlastné pravidlá. Vodiči elektrických kolobežiek spoločnosti musia totiž spĺňať nezvyčajné podmienky, informovali Bratislavské Noviny. Opýtali sme sa, ako na to reaguje polícia.

Jazda na elektrických kolobežkách má svoje kritériá, ktoré musia od nového roka dodržiavať aj Slováci. Zákon ich už totiž vníma ako vodičov nemotorového vozidla a platia pre nich podmienky ako pre cyklistov.

Aj vodiči e-kolobežiek by teda mali jazdiť podľa predpisov, dodržiavať bezpečnosť a ďalšie nariadenia platné pre cestnú premávku. Na takejto kolobežke pritom môžu podľa zákona jazdiť osoby staršie ako 15 rokov.

V prípade elektrických bicyklov existuje dokonca aj situácia, kedy musí mať cyklista na výkonnejší bicykel vodičský preukaz. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku. Pri elektrických kolobežkách ale nie je táto podmienka viazaná zákonom, no napriek tomu ju môžu niektorí prevádzkovatelia zdieľaných služieb požadovať.

Aktualizácia 23.6.2020: Článok bol doplnený o vyjadrenie Bolt

Vodiči e-kolobežiek Boltu by mali spĺňať nezvyčajné podmienky. Tie sa však nezhodujú so slovenskými zákonmi

Takým prevádzkovateľom je Bolt, ktorý v apríli sprístupnil v hlavnom meste a Košiciach svoje elektrické kolobežky pre ľudí. V podmienkach používania tejto služby však nájdeme aj netradičné podmienky, podľa ktorých musí mať zákazník jazdiaci na e-kolobežke spoločnosti minimálne 18 rokov a byť držiteľom vodičského preukazu.

Screenshot/Bolt/FonTech

Podmienky Boltu sú platné v globálnom hľadisku. Na Slovensku pritom môže elektrickú kolobežku riadiť na cestách (okrem lesných a poľných ciest, ciest v obytnej zóne a cestičke pre cyklistov) len osoba staršia ako 15 rokov.

Keďže sú podmienky Boltu v rozpore so slovenskými zákonmi, informovali sme sa u polície, ako túto situáciu vníma.

Ako vníma jazdu na e-kolobežkách polícia?

V odpovedi nás hovorkyňa Prezídia PZ, Denisa Bárdyová, informovala, že polícia nie je oprávnená vyjadrovať sa k podmienkam používania súkromných spoločností, ktoré takéto zdieľané služby ponúkajú. Čo však v prípade, ak vodiča takejto e-kolobežky zastaví polícia?

„Príslušník Policajného zboru pri kontrole vodiča, ktorý vedie kolobežku s pomocným elektrickým motorom na území SR, postupuje podľa platných všeobecne záväzných právnych predpisov a pri kontrole vyžaduje splnenie podmienok ustanovených v zákone o cestnej premávke,“ dodala vo vyjadrení pre redakciu FonTech.sk hovorkyňa Prezídia PZ.

Aktualizácia 23.6.2020: Pokiaľ teda vodič elektrickej kolobežky spĺňa zákonné podmienky pre riadenie takéhoto vozidla s pomocným motorčekom, trest od polície mu nehrozí. V tejto súvislosti sme oslovili aj samotný Bolt. Regionálny manažér Bolt pre strednú Európu, Roman Sysel, v odpovedi pre redakciu FonTech.sk informoval:

„Pravidlá, ktoré sú užívateľom dostupné sú prekladom globálnych užívateľských podmienok, ktoré zohľadňujú to, že v niektorých krajinách je povinnosťou užívateľa mať vodičský preukaz. Na Slovensku však táto povinnosť nie je. Užívatelia zdieľaných elektrických kolobežiek Bolt musia spĺňať podmienku veku, čo je minimálny vek 18 rokov.

Podmienka týkajúca sa vodičského oprávnenia sa tam dostala po preklade nedopatrením, za čo sa ospravedlňujeme. Túto chybu určite napravíme a pravidlá používania kolobežiek aktualizujeme.  Za dodržanie podmienky 18 rokov si spoločnosť Bolt stojí v každom prípade, tak ako v ostatných krajinách, kde túto službu ponúka, tak aj na Slovensku.“

Bolt teda od zákazníkov nevyžaduje vodičský preukaz, avšak je nutné spĺňať vek 18 rokov. Kontrola veku prebieha len prostredníctvom aplikácie, čo je však možné jednoducho oklamať.

„Podmienka veku sa kontroluje prostredníctvom aplikácie, kde pred používaním kolobežky musí každý užívateľ zadať svoj dátum narodenia,“ dodal vo vyjadrení pre redakciu FonTech.sk Roman Sysel.

FonTech

Podmienky, ktoré nemusia byť prekážkou

Každý, kto si chce e-kolobežku Boltu vypožičať, musí mať aktívny používateľský účet prepojený s platnou kreditnou kartou, ktorú dnes môžu mať aj osoby mladšie ako 18 rokov.

„K použitiu kolobežky musíš mať v aplikácii pridanú platobnú kartu. Požadovaný vek na používanie elektrickej kolobežky je minimálne 18 rokov,“ píše sa na blogu Boltu.

Používateľ sa však pri využití akýchkoľvek zdieľaných služieb, vrátane e-kolobežiek Boltu, zaväzuje k dodržaniu podmienok používania. Hoci ale nemá 18 rokov a vodičský preukaz, rozpor priamo so slovenskými zákonmi v tomto prípade nehrozí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP