Posledný májový víkend sa po celom svete niesol v znamení významného štartu rakety Falcon 9 s modulom pre ľudskú posádku Crew Dragon, ktorý dopravil prvých astronautov počas misie Demo-2 pod záštitou súkromnej spoločnosti na ISS. Krátko po tejto udalosti sa však na Facebooku objavili informácie, že pri vývoji komponentov pre Crew Dragon mala so SpaceX a NASA spolupracovať aj slovenská firma z Detvy. Vedenie spoločnosti tieto informácie vyvrátilo.

Aktualizácia 13:45: Hnutie Sme rodina na naše otázky stále neposlalo vyjadrenie. Príspevok z facebookovej stránky Sme rodina • Detva však bol medzičasom odstránený.

Sobotňajší let rakety od spoločnosti SpaceX a jej modulu Crew Dragon bol historickým momentom, ktorý zmení budúcnosť vesmírnych letov. Doteraz sa totiž na takýchto misiách nikdy nepodieľala súkromná firma, ktorá by spolupracovala s NASA a poskytla prostriedky na let astronautov do vesmíru.

Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku a celý let sledovali v sobotu 30. mája aj v našom komentovanom prenose.

Štart rakety Falcon 9 s modulom Crew Dragon pre ľudskú posádku. Zdroj: Flickr/NASA HQ PHOTO

Nenechaj si ujsť
SpaceX prišiel o ďalší prototyp vesmírnej lode Starship. Počas testu došlo k obrovskému výbuchu

O deň neskôr potom došlo k pripojeniu modulu Crew Dragon na ISS a výstupu astronautov na túto stanicu. Detaily z tejto udalosti nájdeš v samostatnom článku. Na tento víkend pritom čakali milióny ľudí po celom svete a tisícky pracovníkov, ktorí sa podieľali na realizácii misie.

Náročné roky vývoja a plánovania však priniesli svoje ovocie a SpaceX sa tak stal prvou privátnou spoločnosťou, ktorá takýto let zvládla, a to dokonca ešte lacnejšie ako konkurenčný Boeing. Vývoju a nákladom v tomto projekte sme sa venovali v tomto článku.

Slovenská firma nespolupracovala so SpaceX a NASA. Došlo k omylu

Tisíce ľudí a množstvo firiem, ktoré dodávali komponenty pre SpaceX, si tak môžu vydýchnuť. Po sobotňajšom štarte rakety Falcon 9 s modulom Crew Dragon sa však na Facebooku objavil aj príspevok hnutia Sme rodina – Detva, v ktorom sa píše o vývoji a spolupráci slovenskej firmy Slavia Production Systems a.s. so SpaceX.

Screenshot/FonTech

Podľa popisu v príspevku mala táto spoločnosť z Detvy vyvíjať komponenty a časť vrchnej kopuly práve pre SpaceX a NASA. To, čo sa spočiatku zdalo byť obrovským úspechom aj pre Slovensko a spomínanú detviansku spoločnosť, nie je pravda. S informáciami o spolupráci firmy so SpaceX a NASA sme kontaktovali vedenie podniku Slavia Production Systems a.s., ktoré však informácie o spolupráci pri vývoji komponentov vyvrátilo.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti, Ing. Františka Kudláčka, malo dôjsť ku komunikačnému šumu a vyššie spomínané informácie, teda aj príspevok hnutia Sme rodina – Detva na Facebooku, nie sú pravdivé.

„Bohužiaľ došlo ku komunikačnému šumu. Spoločnosť Slavia Production Systems a.s. nespolupracuje a ani nespolupracovala na žiadnom projekte pre SpaceX. Spoločnosť Slavia PS vyrába prípravky pre iné projekty v oblasti aerospace v Európe a USA.

K týmto projektom sa, ale z titulu obchodného tajomstva, nemôžeme vyjadrovať,“ informoval redakciu  FonTech.sk generálny riaditeľ spoločnosti Slavia Production Systems a.s., Ing. František Kudláček.

Zatiaľ nie je jasné, ako došlo k tomuto nedorozumeniu a prečo hnutie publikovalo príspevok v tomto znení. Informácie o spolupráci so SpaceX mali byť hnutiu poskytnuté počas minuloročného stretnutia.

Podľa ďalších informácií z popisu mal firmu ešte v júli 2019 navštíviť aj predseda hnutia a NR SR Boris Kollár, spolu s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom a ďalšími poslancami NR SR. Návštevy podniku sa zúčastnil aj okresný predseda hnutia Sme rodina.

So získanými informáciami sme stranu oslovili, no v čase písania článku nám nebolo poskytnuté vyjadrenie. Článok budeme aktualizovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú