Štát bude vyplácať finančnú odmenu ľudom zaočkovaným proti infekčnému ochoreniu COVID-19, 2. júla to uviedol minister financií Igor Matovič, ktorý tieto financie plánuje rozdeliť prostredníctvom očkovacej prémie a sprostredkovateľského bonusu. Informovala o tom tlačová agentúra SITA.

Finančná lotéria pre zaočkovaných

Ide v podstate o súťaž na týždennej báze, pričom celková hodnota prémií za týždeň je stanovená na 2 milióny eur. Do očkovacej prémie, alebo skôr lotérie, sa môžu prihlásiť „všetky dospelé zaočkované osoby, ktoré sú registrované v databáze Národného centra zdravotníckych informácií.

Pixabay

Podľa Matoviča má očkovacia prémia viesť k zaočkovaní nerozhodných občanov, ktorí sú síce ochotní, ale stále sa akosi nevedia rozhodnúť či sa majú dať zaočkovať. „Zodpovednosť káže, aby sme urobili aj nemožné, aby tí ľudia, ktorí pripúšťajú možnosť očkovať sa, aby sa zaočkovali a čím skôr,“ uviedol minister.

Súťaž sa týka všetkých zaočkovaných osôb nad 18 rokov bez ohľadu na to akou vakcínou boli očkovaní. Do súťaže sa pritom môžu prihlásiť vždy po absolvovaní každej dávky vakcíny (platí aj už pre zaočkovaných), v prípade, že niekto bol očkovaný iba jednodávkovú očkovaciu látku, prihlásiť sa môže hneď 2-krát.

V tlačovej správe sa uvádza, že „tento bonus bude môcť jedna osoba využiť na maximálne 50 zaočkovaných osôb. Za presvedčenie osoby do 50 rokov je určený bonus vo výške 30 eur, v prípade osoby od 50 do 60 rokov je to 60 eur a 90 eur dostane sprostredkovateľ za presvedčenie osoby od 60 rokov veku“.

Včera sa na webe Ministerstva financií Slovenskej republiky objavila správa, ako Ministerstvo financií aktuálne eviduje množstvo otázok o tom, kde si ľudia môžu uplatniť svoj sprostredkovateľský bonus či prihlásiť sa do očkovacej prémie.

Na margo tejto problematiky sa Ministerstvo vyjadrilo jasne, webová stránka, kde si ľudia budú môcť prihlásiť do očkovacej lotérie, či uplatniť sprostredkovateľský bonus ešte nie je spustená. Ministerstvo financií však prízvukuje, že „nie je žiadny dôvod na to, aby záujemcovia presúvali svoje termíny na očkovanie a čakali až na spustenie prihlasovania“.

O presnom termíne spustenia registrácie bude údajne Ministerstvo financií SR včas informovať, pričom do očkovacej prémie sa budú môcť zaočkovaní prihlásiť kedykoľvek, na uplatnenie sprostredkovateľského bonusu si budú ľudia musieť počkať až do 7 dní od spustenia prihlasovania. Na záver treba dodať, že uvedené opatrenia boli schválené poslancami NR SR a v súčasnosti čakájú na podpis prezidentky SR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom