Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci objavili na Slnku úplne nový jav, ktorý popiera všetky doterajšie predpoklady a očakávania toho, čo povrch našej materskej hviezdy robí a ako vlastne funguje. Teórie sa mýlili a vysokofrekvenčné akustické vlny sa pohybujú oveľa rýchlejšie, než sme pôvodne čakali, informuje ScienceAlert.

Trojnásobok predpokladanej rýchlosti

Na povrchu Slnka sa nachádzajú vlny v podobe vírov, ktoré sa pohybujú v protismere rotácie hviezdy. Tento jav až tak záhadný nie je, vedcov však zaráža ich rýchlosť. Tá je totiž až trojnásobná v porovnaní s rýchlosťou, ktorú predpovedali doterajšie teórie a fyzikálne modely.

Čo je horšie, zatiaľ vedci nedokážu vysvetliť dôvod a princíp, ktorý takúto rýchlosť vysokofrekvenčných vírov spôsobuje. Podľa odborníkov tento jav naznačuje, že vo vnútri Slnka prebieha fyzikálne dianie, o ktorom zatiaľ nevieme a preto nedokážeme spomínanú rýchlosť vysvetliť.

NASA/Goddard Space Flight Center

Ako vysvetľujú vedci z New Yorkskej univerzity v Abú Zabí, vnútro hviezd nie je možné skúmať klasickou astronómiou a práve spomínané víry môžu byť zásadnou časťou skladačky nášho chápania ich vnútornej funkcie. A aj keď nie je možné s istotou vysvetliť ich nečakanú rýchlosť, zopár teórií už predsa len existuje.

Interakcie známych procesov

Existuje možnosť, že je zvýšená rýchlosť spôsobená vzájomnou interakciou známych procesov, ktoré na Slnku prebiehajú. Medzi nimi sú magnetické vlny, gravitácia a tiež konvekcia, teda prenos tepla prúdením.

„Ak je možné priradiť vysokofrekvenčné vlny k niektorému z týchto troch procesov, môže tento objav zodpovedať niektoré otázky o Slnku, ktoré sú doteraz nezodpovedané. Zdá sa však, že tieto nové vlny nie sú výsledkom známych procesov a to je vzrušujúce, pretože to vedie k úplne novej skupine otázok,“ tvrdí solárny fyzik Chris Hanson.

NASA/JPL-Caltech/GSFC

„Samotná existencia vysokofrekvenčných vĺn je skutočnou záhadou a môže predznamenávať existenciu nezvyčajných fyzikálnych javov,“ dodáva Shravan Hanasoge, spoluautor štúdie zverejnenej v Nature.

Slnko je plné prekvapení

Slnko je aj naďalej zdrojom mnohých prekvapení a vedcov neprestáva udivovať. Naša hviezda mala napríklad podobné prstence ako Staturn a práve tie zabránili Zemi, aby sa z nej stala oveľa väčšia planéta, známa ako super-Zem.

NASA/GSFC/SDO

Nedávna gigantická solárna erupcia navyše pomohla objasniť množstvo nejasností a stala sa kľúčom k pochopeniu, ako tieto erupcie vznikajú. Vesmírny výskum podobných objektov je extrémne dôležitý, pretože pomáha vedcom predpovedať kozmické počasie, ktoré vie byť v niektorých prípadoch katastrofálne – len pred niekoľkými týždňami stratila spoločnosť SpaceX kvôli geomagnetickej búrke desiatky satelitov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú