Sonda Parker Solar Probe, ktorá sa na svoju strastiplnú cestu vydala ešte v auguste 2018 sa nezadržateľne blíži k Slnku. Okrem výskumu a vytvárania pompéznych fotografií Venuše stíha lámať aj rekordy. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Sonda zlomila ďalší rekord

Hoci sonda tento rok začala úspešne a svojím preletom sa dostala do perihélia – bodu na dráhe okolo Slnka, v ktorom je k nemu najbližšie, čakalo na ňu ešte veľa práce.

Na tento rok mala totiž naplánované až štyri blízke prelety okolo Slnka a dva riadiace prelety okolo Venuše, ktoré ju posunú o ďalšie kilometre vpred k jej cieľu.

University of Michigan

Ako píše portál Phys, slnečná sonda, ktorá si razí cestu vesmírom neuveriteľnou rýchlosťou,  dokončila 21. novembra o 9:25 nášho času svoje v poradí už desiate priblíženie k Slnku, pričom sa k našej centrálnej hviezde dostala na vzdialenosť iba 8,5 milióna kilometrov.

Vzhľadom na to, že slnečná sonda v tomto bode dosahovala rýchlosť neuveriteľných 586 864 km/h, čím prekonala svoj predchádzajúci rekord, je aj naďalej považovaná za k Slnku najbližší a zároveň najrýchlejší ľuďmi vytvorený objekt v histórii.

Pre porovnanie, 29. apríla sonda preletela cez vonkajšiu atmosféru Slnka vo vzdialenosti 10,4 milióna kilometrov rýchlosťou až 532 000 km/h a 17. januára, kedy bola od Slnka vzdialená 13,5 milióna kilometrov, cestovala rýchlosťou 470 000 km/h.

Miesto v sieni slávy už má rezervované

Parker Solar Probe tak už niekoľkokrát zlomila svoje rekordy, v podstate nemá žiadnu konkurenciu a je v úplne inej rýchlostnej lige, ako ostatné kozmické sondy. Sonda pri týchto rýchlostiach však ani zďaleka nekončí.

NASA/Johns Hopkins APL

Slnečná sonda ma naplánovaných celkom 24 obletov okolo Slnka a 7 blízkych preletov pri Venuši. Keďže toto bolo v poradí ešte len 10 perihélium, je jasné, že sonda svoje doterajšie rekordy ešte párkrát prekoná.

Najbližší oblet okolo Slnka má sonda naplánovaný na 25. februára 2022, zatiaľ čo gravitačný manéver, respektíve prelet okolo Venuše, ju čaká v auguste 2023.

Okrem Parker Solar Probe Slnko študuje aj sonda Solar Orbiter (SolO), ktorá je v kozme len necelé dva roky a vedcov prekvapila aj tým, že náhodou preletela chvostom kométy. Tá sa rozpadla skôr, než sme ju mohli zo Zeme pozorovať a SolO nám tak zaistila aspoň malé množstvo dát.

Ďalej tu je aj sonda Solar Probe určená na vykonávanie podrobných meraní vnútornej heliosféry, slnečného vetra a na vykonávanie dôkladných pozorovaní polárnych oblastí Slnka, či vesmírne observatórium STEREO (Solar Terrestrial Relations Observatory).

Hoci hlavnou úlohou solárnych sond je detailné pozorovanie Slnka a slnečnej aktivity. Sem-tam sa stane, že dokážu poriadne prekvapiť vedcov a okrem našej najbližšej hviezdy sa im podarí zaznamenať jedinečné snímky planét našej slnečnej sústavy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú