Bezpečnostná aplikácia Cerberus, ktorá slúži na vzdialené ovládanie, zamykanie, či zálohovanie zariadení s Androidom, najnovšie poriadne naštvala svojich zákazníkov. Rozhodla sa totiž rušiť niektoré licencie, ktoré mali byť platné doživotne, píše Android Police.

Platnosť „doživotných“ licencií skončila

Majitelia aplikácie Cerberus, ktorá poskytuje množstvo bezpečnostných funkcií pre zariadenia s Androidom, ako napríklad vzdialené ovládanie, vyhľadanie polohy alebo vymazanie či záloha údajov, začali najnovšie doplácať na nekalé obchodné praktiky. Firma totiž začala odoberať zakúpené licencie, ktoré mali byť platné doživotne bez toho, aby vopred informovala svojich zákazníkov.

Počas posledných dní sa na oficiálnom fóre aplikácie zoskupilo niekoľko zákazníkov, ktorí tvrdili, že dostali e-maily, v ktorých im aplikácia oznamuje, že platnosť ich doživotných licencií čoskoro vyprší. Iným zase tieto správy neprišli, ale všimli si, že v nastaveniach aplikácie sa im náhle začal zobrazovať dátum vypršania platnosti zakúpenej doživotnej licencie.  Jeden z nich poslal portálu Android Police aj správu od samotného Cerberusu, ktorá na jeho otázku o možnosti vypršania doživotnej licencie zakúpenej v auguste 2011 odpovedala.

Spoločnosť tvrdí, že platnosť ich „doživotných licencií“ v skutočnosti vyprší po 8 rokoch, a dokonca údajne neočakávali, že ich služba vydrží tak dlho. Aby to nebolo všetko, zákazníka v správe tiež požiadali, aby v podpore rozvoja aplikácie pokračoval, pretože jej cena je oproti konkurencii naozaj nízka. Zaujímavé však je, že vo verejne dostupných podmienkach z októbra 2011 spoločnosť tento dátum vypršania platnosti neuviedla, avšak napísala, že táto licencia je odvolateľná, píše Talk Android.

Aj v prípade uvedenia tohto dátumu by ju však nemala prezentovať ako doživotnú. V novembri 2011 tiež Cerberus službu na vtedajšom Android Market inzeroval ako aplikáciu bez mesačných poplatkov s jednorazovou platbou, pričom ponúkal „doživotnú“ licenciu za sumu 2,99 €.

Problém s vypršaním platnosti doživotných licencií však nemajú iba účty s vekom 8 rokov. Na portál Android Police sa údajne obrátili aj zákazníci, ktorí si svoje licencie zaplatili v roku 2012, 2013 alebo dokonca 2016.

Pochopiteľne, náklady na vývoj aplikácií nie sú nízke, a jednorazové doživotné licencie sú v tomto smere pre firmu nevýhodné, avšak ich rušenie bez akéhokoľvek upozornenia a vytvorenie klamlivého dátumu vypršania rozhodne nie je cesta.

Pre Cerberus to dokonca nie je prvý incident tohto typu. V roku 2015 totiž spoločnosť začala používateľom rušiť bezplatné licencie, ktoré mali podľa podmienok platiť tiež doživotne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom