Určite sa už každý z nás stretol s Excelom, kancelárskou aplikáciou Microsoftu určenou predovšetkým na tvorbu tabuliek, grafov a prehľadov analýz so spracovaním dát, ktorá je tu s nami už dlhé roky. Okrem toho sa ukázalo, že dokáže poslúžiť aj ako program na tvorbu rôznych melódií. Koho by to však napadlo? Postaral sa o to YouTuber, ktorý premenil Excel aplikáciu na štúdio pre skladanie hudby. Využiť sa dá aj v ďalších a omnoho profesionálnejších aplikáciách, informuje The Verge.

YouTuber menom Dylan Tallchief sa dostal do pozornosti ešte na jeseň minulého roka, keď vytvoril v prostredí tejto Office aplikácie beat s bubnami pomocou nástrojov, ktoré táto aplikácia ponúka a pomohol si aj programovaním.

Isteže, za takýmto projektom stálo mnoho námahy, pokým sa Dylan dopracoval k požadovanému výsledku. Pokiaľ sa ti však takýto bubnovací nástroj v Exceli nechce vytvoriť, môže si ho jednoducho stiahnuť na tomto odkaze, informuje DJMag. Dostupný je ale iba pre Windows a pre prehrávanie si nezabudni povoliť v programe makrá.

Z Excelu sa stalo prostredie na tvorbu retro melódií

Po tomto projekte však prišiel na rad ďalší, ktorý taktiež využíva Excel, no tentokrát pre vytváranie elektronickej hudby, melódie, ktorá pripomína zvučky v hrách z 80-tých rokov. Dylan dokonca pomenoval toto prostredie ako xlStudio a vytvoril v ňom melódiu z pesničky „Take On Me“ od nórskej hudobnej skupiny a-ha. Aj v tomto prípade si projekt vyžiadal veľa práce a úprav. Vo výsledku sa mu však podarilo vytvoriť ďalší skvelý nástroj priamo v Exceli, ktorému priradil aj viacero tlačidiel pre ovládanie prehrávania.

Nenechaj si ujsť
Microsoft Office nie je tvoja jediná možnosť. Toto sú najlepšie bezplatné alternatívy

Projekty je dokonca možné exportovať aj vo formáte „.als“, vďaka čomu sa dajú otvoriť v profesionálnych aplikáciách na tvorbu hudby ako napríklad Ableton. Každá skladba má pritom submenu, v ktorom je možné nastavovať hlasitosť nástroja, zvuk a navyše, melódie môžu byť zapísané samostatne, čím sa dajú upravovať jednotivé noty.

Program má však stále isté obmedzenia a nedokáže napríklad spracovať plung-iny. Hoci nefunguje ako samostatný digitálny softvér na tvorbu audia, môže poslúžiť na vytváranie jednoduchých melódií. Aj tento ďalší projekt si môžeš vo svojom Exceli spustiť po stiahnutí na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom