Ak chceme na cestách viac elektromobilov, potrebujeme aj viac batérií a preto je potrebné neustále zvyšovať ich výrobu. Česká automobilka Škoda rozšírila svoj podnik v Mladej Boleslavi, kde bude pre celý koncern VW vyrábať batérie pre elektromobily na platforme MEB, informuje portál InsideEVs.

Investícia do novej výrobnej linky činila až 130 miliónov eur. Ročne dokáže podnik vyrobiť 250 000 batérií pre elektrické autá značky VW, Škoda, Audi a Seat. Do roku 2023 však chcú rozšíriť výrobné kapacity a ročne bude linka v Mladej Boleslavi produkovať až 380 000 batériových packov, píše automobilka v tlačovej správe.

Škoda

Celkovo vzniklo až 250 nových pracovných miest, v úvodzovkách tak dokáže jeden zamestnanec vyrobiť za rok 1 000 batérií.

Vyrábajú všetky tri veľkosti

V českom závode bude Škoda, respektíve koncern VW, vyrábať všetky tri veľkosti akumulátorov. Tie sa skladajú z niekoľkých modulov, ktorých počet závisí od celkovej kapacity batérie.

  • 55 kWh – 8 modulov
  • 62 kWh – 9 modulov
  • 82 kWh – 12 modulov

Škoda

Vyššie uvedené hodnoty kWh sú brutto, využiteľná kapacita jednotlivých batérií je 52 kWh, 58 kWh a 77 kWh. Každý modul pozostáva z 24 batériových článkov. Najväčšia batéria tak obsahuje celkovo 288 článkov.

Batériová továreň aj na Slovensku?

Dokonca aj Slovensko je v hľadáčiku koncernu VW medzi krajinami, v ktorých automobilka plánuje postaviť novú továreň na výrobu batérií. Svoje plány nám nemecká automobilka oznámila ešte minulý rok na konferencii Power Day 2021. Do roku 2030 v Európe vyrastie 6 nových tovární na výrobu batérií, jedna z nich dokonca môže byť aj u nás na Slovensku.

Továrne na výrobu batérií sú bezpochyby potrebné, nie je tomu tak dávno, čo výrobu nových elektromobilov brzdil trhový nedostatok tohto dôležitého komponentu. Volkswagen si to plne uvedomuje, a tak na konferencii Power Day predstavil svoj plán postaviť 6 tovární na výrobu batérií, ktorých ročná produkčná kapacita bude až 240 GWh, to všetko do roku 2030.

Prvé dve továrne budú postavené vo Švédsku a v Nemecku. Švédska fabrika Northvolt tak navýši svoju výrobnú kapacitu na 40 GWh ročne, spustenie výroby by malo začať v roku 2023. Nová továreň v Nemecku jej pomôže taktiež výrobnou kapacitou 40 GWh ročne, v tomto prípade sa výroba spustí v roku 2025.

Štyri továrne sa rozrastú po celej Európe

Prezentácia automobilky sa primárne zameriavala na vyššie spomenutú dvojicu tovární, no to, čo zaujíma nás, Slovákov, zaznelo až v samom závere. Jedna z fabrík na výrobu batérií má vyrásť aj vo východnej Európe a ako môžeš vidieť na priloženej fotografi, oblasť, v ktorej chce Volkswagen novú továreň stavať, zasiahla aj nás.

Volkswagen

Na rozdiel od ostatných okolitých krajín, v náš prospech hrá fakt, že nemecký koncern už u nás má obrovskú výrobnú linku na automobily. Východoeurópska továreň by mala byť spustená do roku 2027. V roku 2026 sa spustí ešte jedna v západnej Európe (Španielsko/Portugalsko/Francúzsko).

Do roku 2030 pribudnú ďalšie dve, o ich možnej lokalite nám však vedenie spoločnosti na prezentácii nič nepovedalo. Celkovo tak bude vlastniť koncern 6 fabrík s výrobnou kapacitou 240 GWh.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP