Škoda v Nemecku prináša podstatné zmeny v stratégii predajnej značky, ktoré majú mať likvidačný dopad na viac než tretinu autorizovaných predajcov. Informácie odhalené anonymným partnerom a zverejnené v Automobilwoche naznačujú, že koncom roka 2024 môže až tretina predajcov tejto českej automobilky čeliť zrušeniu zmlúv v súvislosti s prechodom na nový agentúrny systém.

Takmer 40 % z nich môže dostať výpoveď

V súčasnosti existuje 330 predajcov Škody s 530 miestami, ale až 39 % z nich, čo má byť odhadom 110 až 130 predajcov, môže dostať výpoveď v snahe zefektívniť distribučný model. Tieto zmeny sú odôvodňované hustotou dílerov a ich vzájomným súťažením, čo údajne komplikuje podnikanie.

Podľa šéfa Škody Klausa Zellmera je hustota predajcov v Nemecku najvyššia, čo vyvoláva potrebu prehodnotenia súčasnej štruktúry. Obavy sa týkajú najmä malých predajcov, ktorých predseda združenia Thomas Peckruhn považuje za „súčasť DNA Škody“ a upozorňuje na potrebu ich zachovania pri prechode na nový agentúrny model.

Škoda

Čo je to agentúrny model?

V tradičnom modeli predaja prevádzali predajcovia nezávislé predajné miesta, kde mohli zákazníci fyzicky vidieť, testovať a nakupovať vozidlá. Títo predajcovia boli v zásade nezávislí obchodníci, ktorí nakupovali vozidlá od výrobcu a následne ich predávali zákazníkom.

V agentúrnom modeli sa pravidlá menia. Výrobca, napríklad Škoda, preberá väčšiu kontrolu nad procesom predaja. Miesto toho, aby nezávislí predajcovia držali vozidlá na sklade a mali fyzické predajné miesta, výrobca môže vytvoriť agentúrne zmluvy s vybranými subjektmi alebo predajcami. Títo agenti nemusia skladovať vozidlá na mieste, ale namiesto toho môžu zákazníkom umožniť objednať vozidlo priamo od výrobcu.

Ako vysvetlil novinár Alex Voigt na sociálnej sieti X, v tomto modeli zároveň ceny diktuje výrobca a marža agenta je fixne stanovená na určitú sumu. Agent (díler) teda nemôže vozidlo ponúkať so zľavou, ani nemôže jeho cenu umelo zvýšiť, ak mu to výrobca nedovolil.

Výhody tohto modelu zahŕňajú možnosť úspory nákladov pre výrobcu, pretože nie je potrebné udržiavať veľké skladovacie zásoby na rôznych miestach. Pre malých predajcov to však môže znamenať stratu niektorých tradičných obchodných príležitostí a presun k viac centralizovanejšiemu modelu predaja.

Škoda nedávno oznámila, že v Nemecku zavedie agentúrny systém na konci roka 2024. Aj keď cieľom je úspora nákladov, zároveň sa sľubuje, že odmeny pre predajcov ostanú na zrovnateľnej úrovni s tradičným modelom. Táto zmena sa uskutoční s príchodom nového elektro-kompaktu SUV Elroq v štvrtom štvrťroku, ako informoval Automobilwoche.

Zmeny nerobí len Škoda

Volkswagen, materská spoločnosť Škody, tiež presúva svojich predajcov na agentúrny model, čo vyvolalo opozíciu a viedlo k výpovediam. Podľa všetkého sa táto zmena v prípade VW týka predovšetkým distribúcie elektromobilov a značka vyhlásila, že je pre predajcov atraktívnejšie predávať elektromobily cez tento model než vozidlá s spaľovacími motormi cez „tradičný“ model.

Škoda

Celkovo tieto zmeny v distribúcii automobilov poukazujú na dynamiku automobilového priemyslu a súčasné snahy prispôsobiť sa novým trendom a reguláciám. Predpokladá sa, že výpovede sú výsledkom analýzy siete predajcov v rámci plánovanej reštrukturalizácie distribučného modelu, ktorým Škoda a Volkswagen reagujú na aktuálne výzvy vo svojom odvetví.

Zatiaľ sa nehovorí o tom, že by tento krok mal zasiahnuť Slovensko, týka sa výhradne nemeckých predajcov. Ak sa ale agentúrny model osvedčí, nedá sa vylúčiť, že príde aj do ostatných krajín.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP