V poslednej dobe počujeme o rýchlych nabíjaniach takmer zo všetkých strán. Zahanbiť sa nedal ani Qualcomm, ktorý predstavuje rýchlonabíjanie QuickCharge 5 schopné nabiť smartfóny z 0 na 100 % len za 15 minút.

Portál Android Police priniesol novinky zo zákulisia Qualcommu, ktorý aktuálne predstavil novú generáciu technológie rýchleho nabíjania QuickCharge 5. Tá prichádza po tom, čo viacero spoločnosti ako Oppo, Realme či Vivo, predstavili svoje vlastné technológie pri výkone od 120 do 125 W.

Batériu s kapacitou 4500 mAh doplna za 15 minút

Qualcomm posledné tri roky v oblasti rýchleho nabíjania nepriniesol žiadnu aktualizáciu, pričom posledný štandard QuickCharge 4+ umožňoval nabíjanie do 100 W. QuickCharge 5 prekročí hranicu 100 W a ponúkne vyššie nabíjacie rýchlosti pri zachovaní ešte nižšej teploty smartfónu pri procese nabíjania.

QuickCharge 5 sľubuje nabitie 4500 mAh batérie z 0 na 50 % za 5 minút, pričom k plnému nabitiu batérie postačí len 15 minút. V tomto smere bude nová generácia približne 5-krát rýchlejšia ako proprietárne riešenie od OnePlus, ktoré nabije 4510 mAh batériu na 50 % za 20 minút.

Výrazne nižšia teplota pri nabíjaní

Pri takýchto vysokých rýchlostiach nabíjania sa však hľadí aj na teplotu smartfónu, ktorá by mohla degradovať batériu. V tomto smere Qualcomm prisľúbil, že nová generácia rýchleho nabíjania bude o 10 °C chladnejšia ako predchádzajúca. Uvidíme či tento sľub bude platiť aj v prípade vyšších kapacít batérií, nakoľko Qualcomm danú teplotnú hodnotu uvádza v prípade 2750 mAh jednotky.

Aby Qualcomm dokázal takto rýchlo nabíjať batériu smartfónu a zachovať jej nízku teplotu, je možné, že dovolí výrobcom rozdeliť batérie na 2 samostatné články, ktoré nabíjajú paralelne. V tomto smere by tak napríklad 4500 mAh batéria mohla byť rozdelená na 2 batérie s kapacitou 2250 mAh, pričom efektívne paralelné nabíjanie sprostredkuje samostatný čip od Qualcommu.

Novinku v smartfónoch uvidíme možno už tento rok

Presne takýto prístup využíva aj Oppo či Realme, ktorí sa netaja tým, že medzi sebou technológie zdieľajú. Hoci tento prístup bude nákladnejší a znamenal by aj vyššie požiadavky na miesto pre uloženie dvoch batérií, je to rozhodne krok vpred, ktorý umožňuje využitie nabíjacieho napätia prekračujúceho 20 V s celkovým výkon cez 100 W.

Čo je však zaujímavejšie, nabíjanie a nabíjacie adaptéry budú spätne kompatibilné so staršími verziami nabíjania QuickCharge. S novou rýchlonabíjačkou QuickCharge tak bude možné bezpečne nabíjať aj smartfóny so starou verziou QuickCharge 2.0.

Smartfóny vybavené technológiou QuickCharge 5 by sme pritom mohli vidieť už tento rok, nakoľko technológia je kompatibilná s procesormi Snapdragon 865 a 865+.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom