Vedci prichádzajú s novou teóriou, ktorá skutočne vyráža dych. Ako informuje Popular Mechanics, vesmír sa podľa nej sám vyvíja tým, že sa postupom času učí svoje vlastné fyzikálne zákony. Je dokonca možné, že existujú ešte vyššie zákony, ktoré tento vývoj riadia.

Vesmír sa vyvíja, ako organizmus

Štúdia, za ktorou stoja napríklad aj výskumníci z Microsoftu a Brown University totiž vysvetľuje, že fyzikálne zákony nášho vesmíru sa dostali do dnešnej formy postupne a ak chceme pochopiť to, ako k tomu došlo, musíme aplikovať Darwinovu teóriu prirodzeného výberu na samotnú kozmológiu – čo znie samo o sebe pomerne neuveriteľne.

Rovnako ako na Zemi prežili tie živočíchy, ktoré boli najlepšie prispôsobené k aktuálnemu prostrediu, tak aj jednoduché fyzikálne zákony, ktorými sa kozmos riadil na začiatku, nahradili novšie, zložitejšie a oveľa sofistikovanejšie, ktoré poznáme aj dnes.

Známe grafické znázornenie počiatku nášho vesmíru znázorňujúce expanziu. NASA / WMAP

Ako ďalej vysvetľuje Futurism, v skorom vesmíre napríklad nemohol platiť dnes známy Newtonov gravitačný zákon, podľa ktorého všetka hmote v kozme gravitačne pôsobí na všetku ostatnú hmotu, v závislosti od svojej hmotnosti a vzdialenosti. O kozme pritom ešte vždy množstvo vecí netušíme a vždy sa vyskytne objav, ktorý nás, aspoň na chvíľu, vyvedie z miery.

Podobne ako umelá inteligencia

„Časom sa systém sám niečo naučí a vzniknú niektoré základné zákony a to je to, o čom v tejto štúdii v podstate hovoria. Ak dokáže vesmír počítať s určitými algoritmami, potom je možné, že dokáže spraviť to, čo umelá inteligencia so samostatne sa učiacimi systémami, ktoré sa učia nové pravidlá,“ vysvetlila Janna Levinová, profesorka fyziky a astronómie z Univerzity Columbia.

„Pýtame sa, či môže existovať mechanizmus votkaný do samotnej štruktúry prirodzeného sveta, pomocou ktorého sa môže vesmír učiť svoje zákony,“ kladú otázku vedci vo svojej štúdii. Môže tak ísť o akýsi univerzálny zákon, ktorý je nad všetkou vedou.

Jedna z fotografií, ktorú vyhotovil Hubblov vesmírny teleskop. Zdroj: NASA

Ďalší vedec, Bruce Bassett z Univerzity Kapského Mesta zase dodáva, že ľudia nemajú otvorené mysle a je dôležité preskúmavať takéto spojitosti medzi rôznymi vedeckými oblasťami, miesto toho, aby sme ich striktne kategorizovali ako biológiu, fyziku a tak podobne.

Čo to pre nás znamená?

Ako sa navyše v minulosti podľa TTBOOK vyjadril známy astrofyzik Neil deGrasse Tyson, vesmír nie je povinný dávať nám zmysel. Často spôsob, ktorým chápeme svet, je založený na jazyku, ktorý ovládame – teda na našich znalostiach.

NASA

Vedci zodpovední za túto jedinečnú štúdiu pri jej konci priznávajú, že ich hlavným cieľom je pomalými krôčikmi otvoriť úplne novú teóriu a aj keď je možné, že čosi také nepovedie nikam, môže sa tiež stať, že vedci dospejú ku skutočne prelomovému záveru. Podobným pokusom je aj teória, ktorá spája kvantovú gravitáciu s náboženstvom a otvára úplne nové možnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú