Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudia sa neustále snažia nájsť odpovede na všetky veľké otázky. Prečo sme tu, odkiaľ sme sa zobrali alebo kedy a ako presne vznikol vesmír? Momentálne najakceptovanejšia teória pôvodu vesmíru sa zameriava na udalosť, ku ktorej došlo pred 13,8 miliardami rokov.

Poznáme ju pod názvom Veľký tresk a je široko prijímaná ako „výbuch“, ktorým zo superhustého a superhorúceho stavu vznikol vesmír.

Táto teória má však jeden veľký problém. Je ním hviezda HD 140283, ktorá je staršia ako samotný vesmír. Hoci na jednej strane vedci ubezpečujú, že vek HD 140283 nie je v rozpore s „dátumom“ Veľkého tresku, na strane druhej, existujú hodnotné štúdie, ktoré situáciu mierne komplikujú.

Moderná fyzika vysvetľuje vznik vesmíru, ale i života na našej planéte bez potreby zásahu nadprirodzenej bytosti v podobe „Stvoriteľa“. Podľa súčasných akceptovaných modelov vznikol vesmír ako ho poznáme dnes zo singularity, kde bolo meranie času a veľkosti bezpredmetné a tlak či teplota nekonečná.

Vesmír sa po tejto dramatickej udalosti začal „bleskovo“ rozpínať a ochladzovať, až sa napokon o niekoľko miliónov rokov neskôr objavili miesta, kde expanziu zastavilo zvýšené gravitačné priťahovanie. Na týchto miestach vďaka gravitačnému kolapsu začali vznikať prvé hviezdy a kvazary.

Predpokladá sa, že v úplných počiatkoch vesmíru nastala v okamihu niekoľkých mikrosekúnd po Veľkom tresku kvarková epocha. Ľudstvo však bolo schopné pozorovať „najstaršie“ svetlo datované do obdobia 380 000 rokov od Veľkého tresku, pochádzajúce z takzvanej fotónovej epochy. Čo sa však dialo predtým sú stále len dohady. Zdroj: NASA / WMAP Science Team

Zrodila sa hviezda
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú